U18 Reds: Ένα βήμα πιο κοντά στο Χάλκινο Μετάλλιο ο Πανερυθραϊκός!

U18 Reds: Πανερυθραϊκός - Δούκας 65-55

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΌΣ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 65-55

Μικρός Τελικός | Α’ Κατηγορία Εφήβων ΕΣΚΑ

Το πρώτο βήμα για τη μεγαλύτερη διάκριση στην ιστορία του Συλλόγου, σε επίπεδο Τμημάτων Υποδομής και Ακαδημιών, έγινε από τους U18 Reds του Πανερυθραϊκού μας, καθώς στο πρώτο από τα δύο ματς του Μικρού Τελικού στο FINAL-4 επικράτησε του Δούκα με 65-55 και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση του Χάλκινου Μεταλλίου στην Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Εφήβων.

Θυμίζουμε ότι η 3η Θέση κρίνεται στη διαφορά πόντων που θα προκύψει από τη σειρά δύο αγώνων του Μικρού Τελικού μεταξύ Πανερυθραϊκού και Δούκα.

Οι U18 Reds του Πανερυθραϊκού μας μπήκαν… φουριόζοι στο παιχνίδι και με σωστές επιλογές προηγήθηκαν νωρίς-νωρίς με 10-2 του Δούκα, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 24-19. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ανέκαμψαν στη δεύτερη περίοδο και ισορρόπησαν, με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ για πολλή ώρα, με τον Δούκα να πηγαίνει μάλιστα στα αποδυτήρια με το προβάδισμα υπέρ του, έπειτα από buzzer-beater πίσω από το κέντρο του Αναστασόπουλου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, οι U18 Reds του Πανερυθραϊκού μας ήταν καταιγιστικοί και με εκπληκτική άμυνα (σ.σ. δέχθηκαν μόλις 4 πόντους), αλλά και ένα επιμέρους σκορ 18-4, προηγήθηκαν με 55-44 στο 30′. Και δεν έμειναν μόνο εκεί, αφού «εκτόξευσαν» τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+14) με τρίποντο του Χαλάτση στο 31′ (58-44). Ο Δούκας προσπάθησε να επιστρέψει, μείωσε σε 60-55 στο 37′, αλλά ο Πανερυθραϊκός με υπομονή βρήκε εκ νέου τις λύσεις και με νέο τρίποντο του Χαλάτση και παλικαρίσια προσπάθεια του Δρέλλα, η διαφορά στο 38′ έγινε και πάλι διψήφια, με το 65-55 να είναι και το τελικό σκορ, αφού τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος αυτού του πρώτου ματς της σειράς του Μικρού Τελικού.

Η επαναληπτική αναμέτρηση του Μικρού Τελικού μεταξύ του Δούκα και των U18 Reds του Πανερυθραϊκού μας είναι προγραμματισμένη για την προσεχή Δευτέρα 28/3 και ώρα 21:45, στο κλειστό του Αγίου Θωμά, στο Μαρούσι.

Δεκάλεπτα: 24-19, 37-40, 55-44, 65-55

Πανερυθραϊκός (Ασημακόπουλος, Δημητρίου): Τσόπελας 7, Βαρδής 4 (1), Μπίζιος 2, Μπαρλιάς 10, Δρέλλας 20 (18), Θωμαΐδης 6, Ματσίρας, Δημητρακόπουλος, Αναστασόπουλος, Μπελιμέζης 2, Χαλάτσης 14 (4), Σαλεμής.

Δούκας (Δημητρίου): Φραγκούλης 5, Χατζής, Γεωργιόπουλος 2, Αναστασόπουλος 16 (1), Παντέρης, Μουάτσος 2, Κορκοντζέλος 15, Παπασταύρου 15, Σωτηρόπουλος, Κόρμας, Τσάμαλης, Τσούμπος.