U18 Reds: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 47-36

Οι U18 Reds του Πανερυθραϊκού

Α’ Κατηγορία Εφήβων ΕΣΚΑ | 15η Αγωνιστική

Ναι μεν, το 2022 δεν ξεκίνησε νικηφόρα για τους U18 Reds του Πανερυθραϊκού μας, ωστόσο η ομάδα μας κοίταξε στα μάτια το μεγάλο φαβορί (και) του φετινού Πρωταθλήματος, το Περιστέρι, και μάλιστα μέσα στο «σπίτι» του, παρότι στο τέλος ηττήθηκε με 47-36, στο ντέρμπι κορυφής της 15ης Αγωνιστικής.

Στο πρώτο παιχνίδι τους έπειτα από σχεδόν ένα μήνα, τα παιδιά του κόουτς Ασημακόπουλου είχαν τρομερή αμυντική λειτουργία απέναντι στο αήττητο Περιστέρι -εξουδετερώνοντας τα επιθετικά «ατού» του και «διαβάζοντας» άψογα το παιχνίδι του- και κατόρθωσαν να κρατήσουν πολύ χαμηλά, μόλις στους 47 πόντους, μία επίθεση που παρήγαγε σχεδόν 90 πόντους κατά μέσο όρο στους προηγούμενους 10 αγώνες!

Μάλιστα, οι U18 Reds του Πανερυθραϊκού πραγματοποιώντας ένα άριστο τρίτο δεκάλεπτο, όπου «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 10-18, έφεραν το ματς στον πόντο (35-34), αλλά στην τελευταία περίοδο η ομάδα μας δεν κατάφερε να βρει μερικά μεγάλα σουτ που χρειαζόταν, αφού «προδόθηκε» από το μακρινό της σουτ (3/23 τρίπ.) και παρότι αμυντικά παρουσίασαν αξιοθαύμαστη συνέπεια για 40 λεπτά, δεν κατόρθωσαν να φτάσουν στη μεγάλη νίκη απέναντι στον πρωτοπόρο του Πρωταθλήματος.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τους U16 Reds του Πανερυθραϊκού μας είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Τρίτη 25/1, στις 21:30, με αντίπαλο τον ΓΑΟ Κουκουβαούνων, τον οποίο θα φιλοξενήσουμε στο κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής», για τη 16η «στροφή» της διοργάνωσης.

Δεκάλεπτα: 14-7, 25-16, 35-34, 47-36

Διαιτητές: Σκαλτσής, Αργυρούδης

Πανερυθραϊκός (Ασημακόπουλος, Δημητρίου): Τσόπελας 7, Βαρδής 5, Μπαρλιάς 10 (2), Δρέλας 6, Θωμαΐδης, Ματσίρας 5 (1), Χατζηθεοδώρου, Αναστασόπουλος, Μπελιμέζης 3, Χαλάτσης.

U18 Reds: Μόνο υπερηφάνεια για μια σπουδαία σεζόν των Εφήβων του Πανερυθραϊκού!

Μια εξαιρετική χρονιά ολοκληρώθηκε, συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε! Ο Πανερυθραϊκός κοίταξε για άλλη μια χρονιά ακόμη πιο ψηλά στην υλοποίηση του αναπτυξιακού του προγράμματος και αυτό

Περισσότερα »

U18 Reds: Για να κοιτάξουν πιο ψηλά με τον Παναθηναϊκό στο Κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος»

Ο Πανερυθραϊκός συνεχίζει, βήμα προς βήμα, την εξέλιξη του αναπτυξιακού του προγράμματος, με τους U18 Reds να έχουν υπάρξει την φετινή σεζόν χαρακτηριστικούς του εκφραστές,