U16 Whites: ΑΜΥΝΤΑΣ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 52-54

U16 Whites του Πανερυθραϊκού

Γ’ Κατηγορία Παίδων ΕΣΚΑ (15ος Όμιλος) | 11η Αγ.

Οι U16 Whites του Πανερυθραϊκού μας γέμισαν τις «μπαταρίες» τους μετά το ρεπό της προηγούμενης Αγωνιστικής και επέστρεψαν στη δράση με νίκη… Και τι νίκη! Με ανατροπή στην τελευταία περίοδο και σπουδαίο «διπλό» στο κλειστό του Υμηττού επί του Αμύντα με 52-54, για τη 11η ημέρα του Πρωταθλήματος!

Για μία ακόμα φορά η άμυνα έδειξε το δρόμο στα παιδιά του κόουτς Μπίσκα. Ο Πανερυθραϊκός ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο το παιχνίδι, καθώς ολοκλήρωσε το 1ο δεκάλεπτο με προβάδισμα επτά πόντων (14-21). Στα επόμενα δύο, πάντως, «κόλλησε» επιθετικά και έμεινε πίσω στο σκορ. Ωστόσο, δεν παράτησε ποτέ το ματς. Πάλεψε μέχρι τέλους, έβγαλε κρίσιμες άμυνες, δέχτηκε μόνο οκτώ πόντους στην τελευταία περίοδο και με υπομονή, μυαλό και σωστότατες επιλογές στην επίθεση, κατόρθωσε να αποδράσει με μία σπουδαία νίκη, την 6η σε 8 αγώνες!

Την επόμενη Αγωνιστική (12η), οι U16 Whites του Πανερυθραϊκού θα υποδεχθούν στο κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής» (Κυριακή 12/12, 15:30) τον ΓΑΟ Κουκουβαούνων, που βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με μόνο μία ήττα, αυτή που υπέστη από τον Πανερυθραϊκό στον Α’ Γύρο.

Δεκάλεπτα: 14-21, 36-33, 44-39, 52-54

Διαιτητής: Πολάτογλου

Πανερυθραϊκός (Μπίσκας, Παπαθεοδώρου): Τζαβάρας, Καρανάνος, Ευσταθίου, Χουχουλής, Αβραμίδης, Μιχαηλίδης, Πρωτοπαπαδάκης, Καπάτσος, Παπαδέλλης, Ελευθερίου, Σκουντής.