ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 78-81 (Πρεμιέρα Β’ Εθνικής)

Ο φετινός “μαραθώνιος” της Β’ Εθνικής δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Πανερυθραϊκό μας, αφού στην Πρεμιέρα του πρωταθλήματος η ομάδα μας, έπειτα από ένα καταστροφικό τέταρτο δεκάλεπτο, υπέστη την ήττα με 78-81, παρά το γεγονός ότι στο 30′ διατηρούσε προβάδισμα 19 πόντων (70-51), σε ένα παιχνίδι… ακατάλληλο για καρδιακούς.

Για τρία δεκάλεπτα, ο Πανερυθραϊκός ήταν απολαυστικός και -με εξαίρεση την αμυντική του εικόνα στην 1η περίοδο- ως το 30′ πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση, αποζημιώνοντας και με το παραπάνω τους φίλους της ομάδας, που γέμισαν ασφυκτικά το “Στέλιος Καλαϊτζής” και δημιούργησαν απίστευτη ατμόσφαιρα. Μάλιστα, στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο Πανερυθραϊκός απέκτησε τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, όταν με buzzer-beater τρίποντο του Σκάνδαλου στην εκπνοή της περιόδου, η διαφορά “εκτοξεύθηκε” στο +19 (70-51)! Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο, η ομάδα μας χαλάρωσε αδικαιολόγητα, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους όχι μόνο να επιστρέψουν στο ματς, αλλά με ένα επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 8-30 υπέρ τους, να πανηγυρίσουν τη νίκη, με μία μεγάλη ανατροπή.

Ευχαριστούμε θερμά τους πιστούς μας φιλάθλους, οι οποίοι ήταν συγκλονιστικοί και “βροντοφώναξαν” ΠΑΡΩΝ από την Πρεμιέρα.

Για τη 2η Αγωνιστική της Β’ Εθνικής, ο Πανερυθραϊκός δοκιμάζεται εκτός έδρας στην Πεντέλη, όπου θα αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα, την Κυριακή 13/10, στις 17:00 (κλ. Νέας Πεντέλης).

Δεκάλεπτα: 19-22, 48-35, 70-51, 78-81

Διαιτητές: Πόντας, Σκαλτσής, Τεφτίκης

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 15 (1), Δέλλιος 2, Νικολακόπουλος, Καλλιανιώτης 11 (3), Ντουζίδης, Βουγιούκας 8, Σκάνδαλος 7 (1), Γιαουρτόγλου 16 (5), Αντωνίου, Λυκογιάννης 19 (3).

Πανελευσινιακός (Βούλγαρης, Καραχάλιος): Μπάλας 7 (1), Καράμπελας 6 (1), Κεφάλας, Κεφάλας, Σταθόπουλος 19 (2), Μουμπάρακ 29 (4), Παπαδιονυσίου, Κρασάκης, Αναγνωστόπουλος 20.