ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΚΑΒΑΛΑ 83-56

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – 9η Αγωνιστική

Επέστρεψε άμεσα -και μάλιστα με εμφατικό τρόπο- στα θετικά αποτελέσματα ο Πανερυθραϊκός, που μετρά πλέον τέσσερις νίκες στα τελευταία πέντε παιχνίδια, καθώς επιβλήθηκε άνετα της μαχητικότατης Καβάλας με 83-56, για την Αγωνιστική της Α2.

Ο κόουτς Χουχουλής για ακόμη μία φορά χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες της δωδεκάδας, δίνοντας μάλιστα αρκετό χρόνο συμμετοχής στους… μικρούς της ομάδας, με «highlight» της αναμέτρησης το ντεμπούτο του αρχηγού του Εφηβικού Τμήματος του Πανερυθραϊκού, Κωνσταντίνου Χαρμπ (σ.σ. ο οποίος αγωνίζεται από 7 χρονών στο Σύλλογο), με την ανδρική ομάδα, πετυχαίνοντας μάλιστα και τον πρώτο του πόντο στην Α2!

Οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο εναλλάσσονταν διαρκώς στο σκορ, με τις σύνθετες άμυνες της Καβάλας να κρατούν τους φιλοξενούμενους στο ματς στο πρώτο μέρος. Ωστόσο, από το 13′ και μετά, οι παίκτες μας ανέβασαν… στροφές και παίρνοντας ενέργεια από την άμυνα (που ήταν και το βασικό «όπλο» του Πανερυθραϊκού στον αγώνα, κρατώντας πολύ χαμηλά την Καβάλα) επέβαλαν το ρυθμό τους, ξεφεύγοντας με διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο ματς (30-20) στα μισά της δεύτερης περιόδου, ενώ στο 16′ ανέβασαν το υπέρ τους προβάδισμα στο +14 (35-21), «τρέχοντας» ένα επιμέρους σκορ 20-8, και ουσιαστικά δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η αξιόμαχη Καβάλα προσπάθησε να μείνει «ζωντανή» και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 11 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά αυτή ήταν και η τελευταία της στιγμή στο παιχνίδι, αφού τα τελευταία δέκα λεπτά εξελίχθηκαν σε παράσταση για ένα ρόλο για τους παίκτες του Πανερυθραϊκού, οι οποίοι σταδιακά «εκτόξευσαν» τη διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα, ενώ από το 33′ κι έπειτα η ομάδα μας διατηρούσε σταθερά προβάδισμα άνω των 20 πόντων, για να φτάσει στο ανώτατο επίπεδό του τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος (78-49 στο 36′) και να «κλειδώσει» ακόμη μία ευρεία νίκη.

Πλέον, ο Πανερυθραϊκός θα πάρει μερικές πολύτιμες «ανάσες» λόγω της διακοπής του Πάσχα, για να επιστρέψει στην αγωνιστική δράση σε 10 μέρες, όταν και δοκιμάζεται εκτός έδρας με τον ισχυρό Απόλλωνα Πάτρας (Τετάρτη 5/5, 17:00), στο κλειστό της Περιβόλας, για τη 10η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 15-13, 38-26, 57-46, 83-56

Διαιτητές: Κοντίλης, Τσιμπούρης, Φάκαρος

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Κοντούδης 2, Καλλιανιώτης 9 (2), Βουγιούκας 10, Σκάνδαλος 7 (1), Χαρμπ 1, Καμπουρίδης 11 (1), Στάθης 4, Παπανικολάου 2, Στασινόπουλος, Αθανασούλας 18 (1), Κατσόγιαννης 2, Φιλιππάκος 17.

Καβάλα (Πενταζίδης): Αμπατζάς 5 (1), Σαββίδης 8 (1), Καρκατσέλης 4 (1), Ζαραϊδώνης 13 (2), Χιμένα-Κούλαλης, Συλαίος, Πάτρας 5, Καρακεχαγιάς 7, Βακουφτσής 9, Μακαρίτης 1, Πρασίνης 3.