ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΚΑΡΔΙΤΣΑ 78-77

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – 13η Αγωνιστική

Ο ΑΡΧΗΓΟΣ… ΠΗΡΕ Τ’ ΟΠΛΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΒΡΟΝΤΟΦΩΝΑΞΕ ΠΑΡΩΝ!  Τι κι αν παρατάχθηκε με… μισή ομάδα και σύνθεση ανάγκης; Τι κι αν ήταν με μείον πέντε παίκτες και άλλους δύο ανέτοιμους; Τι κι αν επιστράτευσε ακόμη και τον ανενεργό εδώ και κάμποσους μήνες Σάββα Γεωργιάδη, ο οποίος εξαιτίας της πανδημίας επέστρεψε από τις ΗΠΑ, όπου βρίσκεται για σπουδές, για να συμπληρώσει δωδεκάδα; Ο Πανερυθραϊκός, σε ένα υπέροχο ντέρμπι που έσπασαν καρδιές, όχι μόνο άντεξε, αλλά έκανε μία απίστευτη ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ, έδωσε ό,τι είχε και δεν είχε και με τον τραυματία Τάσο Καλλιανιώτη να δείχνει γιατί είναι ο ΑΡΧΗΓΟΣ αυτής της ομάδας εδώ και τόσα χρόνια, παίρνοντας το τελευταίο σουτ του ματς και «εκτελώντας» 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος την δυνατή Καρδίτσα (78-77), πανηγύρισε μία ιστορική, μία επική, μία ομηρική, μία… πανερυθραϊκή νίκη, την πιο ΜΑΓΚΙΚΗ της σεζόν!

Παρά τις τόσες απουσίες (σ.σ. συν τους τραυματίες Καλλιανιώτη και Αθανασούλα, με τον πρώτο να παίζει λίγα λεπτά στο 4ο δεκ. με νάρθηκα στον ώμο και τον δεύτερο να έρχεται… απευθείας από το φυσικοθεραπευτήριο και να αγωνίζεται με δεμένο αστράγαλο), ο Πανερυθραϊκός μπήκε… αγριεμένος και με το… μαχαίρι στα δόντια στο παρκέ του «Στέλιος Καλαϊτζής» και νωρίς-νωρίς πήρε το πάνω χέρι στο ματς, προηγούμενος ήδη από το 2ο λεπτό με 9-4, έπειτα από γκολ-φάουλ του Σκάνδαλου, ο οποίος μάλιστα λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, με τρίποντη «βόμβα» έδωσε και διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα μας (28-16), για πρώτη φορά στο ματς. Οι παίκτες μας, ωστόσο, δεν σταμάτησαν εκεί και παίζοντας ΚΑΙ για τους απόντες, με τον καθένα ξεχωριστά να βγάζει ενέργεια για… τρεις, ξέφυγαν ακόμη και με 16 πόντους (45-29) στο 17′, έπειτα από δύο συνεχόμενα τρίποντα του Στάθη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η κόπωση έκανε την εμφάνισή της, με την Καρδίτσα να προσπαθεί να αντιδράσει και βρίσκοντας διαδοχικές λύσεις από μακρινή απόσταση, κατάφερε να «ψαλιδίσει» γρήγορα τη διαφορά στους 4 πόντους (45-41), με ένα σερί 12-0, για να ισοφαρίσουν πρώτη φορά στο παιχνίδι σε 49-49, στα μισά της τρίτης περιόδου, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Έτσι, το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε ένα ντέρμπι… ολκής, με τρομερές «μάχες» και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια, μέχρι το τέλος! Στο 39′, ο Φιλιππάκος με 2/2 εύστοχες βολές μείωσε 75-77, για να ακολουθήσουν αλλεπάλληλα λάθη απ’ τους παίκτες των δύο ομάδων. Και παρότι η Καρδίτσα κρατούσε τη νίκη στα χέρια της, εκείνος που… μίλησε τελευταίος ήταν ο ΑΡΧΗΓΟΣ! Ο Τάσος Καλλιανιώτης (που έσφιξε τα δόντια και χρησιμοποιήθηκε απ’ τον κόουτς Χουχουλή στα τελευταία λεπτά του ματς), πήρε το πικ απ’ τον Φιλιππάκο και με «κρύο» αίμα ευστόχησε από τα 7 μέτρα για το 78-77, ρίχνοντας στα καναβάτσο την Καρδίτσα, η οποία στον εναπομείναντα χρόνο δεν κατάφερε κάτι παραπάνω.

Την προσεχή Τετάρτη (19/5, 17:00), ο Πανερυθραϊκός δοκιμάζεται εκτός έδρας, καθώς θα αντιμετωπίσει την ισχυρή Ελευθερούπολη, στο πλαίσιο της 14ης Αγωνιστικής της Α2.

Δεκάλεπτα: 28-16, 45-38, 62-60, 78-77

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Κοντίλης, Ρίζος

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Καλλιανιώτης 6 (2), Βουγιούκας 10, Σκάνδαλος 14 (2), Γεωργιάδης 2, Καμπουρίδης, Στάθης 18 (5), Παπανικολάου 3 (1), Αθανασούλας 8 (5 ασ.), Βαρδής, Φιλιππάκος 17 (10 ριμπ.).

Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 23 (3), Καρράς 6, Μακρής 2, Κακλαμάνος 14 (1), Γκρέκας 7, Βαβάτσικος 13 (2), Καλλές 9, Τσούκας 3 (1).