ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ 64-57

Πανερυθραϊκός - Χαρίλαος Τρικούπης 64-57

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΌΣ – ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ 64-57 | 27η Αγ.

Ο Πανερυθραϊκός μας έδωσε συνέχεια στην φανταστική του φετινή πορεία με εξίσου εντυπωσιακό τρόπο, καθώς επικράτησε και του φορμαρισμένου Χαρίλαου Τρικούπη με 64-57 και έφτασε αισίως τις 8 σερί νίκες και… συνεχίζει!

Η ομάδα μας, μπροστά στο «καυτό» μας κοινό που κατέκλυσε το «Στέλιος Καλαϊτζής», ξεπέρασε το πολύ κακό δεύτερο δεκάλεπτο και με μία σαρωτική τρίτη περίοδο, αλλά και με άμυνα από «ατσάλι», πανηγύρισε ακόμη μία σπουδαία νίκη απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο!

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους παίκτες μας, καθώς ο Πανερυθραϊκός προηγήθηκε 11-5 στο 5′ και 14-7 λίγο αργότερα, καταφέρνοντας να κλείσει την πρώτη περίοδο με μικρό προβάδισμα (17-15). Από εκεί και πέρα, όμως, ακολούθησε ένα πρωτοφανές «μπλακ-άουτ», αφού η ομάδα μας έμεινε χωρίς σκορ για τα επόμενα 8,5 λεπτά, μέχρι το τρίποντο του αρχηγού μας, Τάσου Καλλιανιώτη, με το οποίο έκλεισε και το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, πάντως, ποιος είδε τον Πανερυθραϊκό και δεν τον φοβήθηκε! Οι παίκτες του κόουτς Χουχουλή μπήκαν στο γήπεδο με τρομερή ενέργεια και αποφασιστικότητα, καταφέρνοντας να αιφνιδιάσουν τον Χαρίλαο Τρικούπη και να ανακτήσουν εκ νέου το προβάδισμα στο 26′ με 37-36, τρέχοντας ένα σερί 12-0! Ο Πανερυθραϊκός ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοσή του στη συνέχεια και ξέφυγε ακόμη και με 12 πόντους στο 32′ (52-40), έπειτα από ένα τρομερό υπέρ του επιμέρους σκορ 30-6 και με άψογη διαχείριση στα τελευταία λεπτά δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από το ματς!

Ευχόμαστε μέσα από την ψυχή μας περαστικά στον Γιάννη Σαχπατζίδη, ο οποίος τραυματίστηκε στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης και δεν επέστρεψε ξανά στο ματς, με την ελπίδα να μην έχει υποστεί κάτι σοβαρό. «Σιδερένιος», Γιάννη.

Τη Μεγάλη Τετάρτη (20/4, 17:00), ο Πανερυθραϊκός μας θα ταξιδέψει στον νομό Καβάλας, όπου θα αντιμετωπίσει την πανίσχυρη -και αήττητη στο γήπεδό της- Ελευθερούπολη, στο πλαίσιο της 28ης Αγωνιστικής της Α2.

Δεκάλεπτα: Μαλαμάς, Χαλαμπαλάκης, Ασλανίδης

Διαιτητές: 17-15, 25-34, 47-40, 64-57

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Γκαβασιάδης, Κοντούδης, Μωραΐτης 13 (2), Καλλιανιώτης 11 (2/3 τρίπ., 7 ριμπ.), Ντουζίδης, Κωστόπουλος 7 (1), Σκάνδαλος, Γιαουρτόγλου 1, Καμπουρίδης 8 (2), Τσάμης 10, Σταματογιάννης 4, Ευστρατίου 10 (1).

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης 2, Βλάσιος, Δημητρακόπουλος 7, Παπαδιονυσίου 4, Λιάπης 7, Λεγκίκας 13 (3), Alihodzic 13, Sokk 11 (2), Σαχπατζίδης.