ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 83-69 | 10η Αγωνιστική Elite League

Επιστροφή στις επιτυχίες

Την επιστροφή του στις επιτυχίες πέτυχε ο Πανερυθραϊκός, ο οποίος επικράτησε με 83-69 του Αίαντα Ευόσμου στο Κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής» για τη 10η αγωνιστική της Elite League, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 8-2.

Οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή ξεκίνησαν πιο νευρικά το ματς στην επίθεση και οι φιλοξενούμενοι, που είχαν φτάσει και σε σημείο να προηγηθούν με διαφορά επτά πόντων, ήταν μπροστά με 15-20 στο πρώτο δεκάλεπτο. Με την άμυνα να δείχνει το δρόμο, ωστόσο, ο Πανερυθραϊκός αντέδρασε, βρήκε ρυθμό στην άλλη πλευρά του παρκέ και προσπέρασε, κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενος με 43-39.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα μας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ ακόμη και στο +12, ωστόσο με τη ζώνη του ο Αίαντας κατάφερε να μειώσει σε 61-56 στο τέλος του δεκαλέπτου, καταφέρνοντας να φέρει την απόσταση ακόμη και στο τρίποντο. Τότε, όμως, η άμυνα του Πανερυθραϊκού και το καλύτερο διάβασμα της ζώνης του Αίαντα αποτέλεσαν την αντίδραση των γηπεδούχων, για να τελειώσει το ματς με την τελική διαφορά στο +14 (83-69).

Ο επόμενος αγώνας της ομάδας μας είναι την επόμενη Τετάρτη (21/12, 17:00) στο Σχηματάρι με αντίπαλο τον τοπικό Ερμή.

Πανερυθραϊκός-Αίας Ευόσμου 83-69

Διαιτητές: Χριστινάκης, Λιότσιος, Σπυρόπουλος

Δεκάλεπτα: 15-20, 43-39, 61-56, 83-69

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Καλλιανιώτης, Παπαδημητρίου 8, Κωστόπουλος 7 (1), Μωραΐτης 14 (1), Καμπουρίδης 11 (1), Μερμίγκης 2, Αρνόκουρος 7 (1), Οικονομόπουλος, Σταματογιάννης 13 (3), Ματαλιωτάκης 12, Ευστρατίου 9 (1)

Αίας Ευόσμου (Χατζούλης): Ζαν-Μαρί 11, Τζέφερσον 13 (2), Αναστασόπουλος, Παπαδόπουλος 9 (1), Πετράκης 2, Κωνσταντινίδης 4, Πετανίδης 12, Καλογιαννίδης 16, Καραγιαννίδης 2