ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 71-81

Με ένα φανταστικό δεύτερο ημίχρονο, ο Πανερυθραϊκός κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του ιστορικού -και εξαιρετικού φέτος- Παγκρατίου και να πανηγυρίσει τεράστια νίκη με 71-81, για την προτελευταία «στροφή» της Α2, κάνοντας το πιο καθοριστικό βήμα για την είσοδο στην πεντάδα και τα Play-Off Ανόδου!

Πλέον, ο Πανερυθραϊκός με νίκη την τελευταία Αγωνιστική απέναντι στον Αμύντα εξασφαλίζει την πρόκριση στα Play-Off, ενώ σε αντίθετη περίπτωση η θέση στην πεντάδα θα κριθεί από τα αποτελέσματα στα υπόλοιπα ματς.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στην πρωτοκαθεδρία, με τους παίκτες μας να προηγούνται στο 8′ με 16-23, αλλά τους «ροσονέρι» όχι μόνο να βρίσκουν αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά να παίρνουν για τα καλά το πάνω χέρι, ξεφεύγοντας με 43-34, στο 19′!

Το δεύτερο μέρος, ωστόσο, είχε εντελώς διαφορετική εικόνα, με την ομάδα μας να δείχνει το «μέταλλο» από το οποίο είναι φτιαγμένη και όντας πιο αποφασισμένη να κυριαρχεί στη μεγαλύτερη διάρκεια! Αρχικά, ισορρόπησε στην τρίτη περίοδο, μην αφήνοντας το Παγκράτι να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ που δημιούργησε στο πρώτο μισό του ματς, περνώντας μάλιστα και μπροστά στο σκορ (50-53) με τρίποντο του Στάθη, λίγο πριν την ολοκλήρωση των 30 λεπτών, καλύπτοντας απόσταση 12 πόντων από το 43-34 του 19′! Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πανερυθραϊκός μας ήταν απλά απολαυστικός σε άμυνα και επίθεση, κέρδισε σχεδόν όλες τις «μονομαχίες» και με ένα υπέρ του επιμέρους σκορ 16-28, παίζοντας άκρως μυαλωμένα και έχοντας το καθαρό μυαλό στα κρίσιμα τελευταία λεπτά για να πάρει τις σωστές αποφάσεις, έφτασε στη μεγαλειώδη νίκη με 71-81, μέσα σε μία από τις δυσκολότερες έδρες των Εθνικών Κατηγοριών!

Ο Πανερυθραϊκός, πλέον, στρέφει την προσοχή του στην αναμέτρηση της τελευταίας Αγωνιστικής (22ης), την προσεχή Τετάρτη (23/6, 17:00, «ζωντανά» από το «ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ LIVE TV») όπου θα φιλοξενήσει τον Αμύντα στο κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής», όπου θα δώσει όλες του τις δυνάμεις για την πρόκριση στα Play-Off Ανόδου!

Δεκάλεπτα: 21-24, 45-37, 55-53, 71-81

Διαιτητές: Θεονάς, Στρέμπας, Αργυρούδης

Παγκράτι (Λιόγας): Μίχαλος 14 (3), Κουφόπουλος 2, Ονάσογλου 3 (1), Ματαλιωτάκης 12 (7 ριμπ.), Ξύδης 14 (2 τρίπ., 8 ριμπ.), Καραμαλέγκος 7 (1), Πεφάνης 4, Ντιαλό 8, Δαμιανός, Γκαβασιάδης 7.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Καλλιανιώτης 6 (1), Ντουζίδης, Βουγιούκας 7, Σκάνδαλος 4 (1), Γεωργιάδης, Καμπουρίδης 19 (2), Στάθης 10 (2), Παπανικολάου 2, Αθανασούλας 17 (2), Βαρδής, Φιλιππάκος 16 (12 ριμπ.).