Κύπελλο Ελλάδος: Ήττα στον Υμηττό και αποκλεισμός από τη συνέχεια του θεσμού

Στον Υμηττό και το κλειστό της ΠΥΡΚΑΛ σταμάτησε η φετινή πορεία του Πανερυθραϊκού μας στο Κύπελλο Ελλάδος, αφού η ομάδα μας δεν τα κατάφερε απέναντι στον Αμύντα και γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα για φέτος με 71-61, αποκλείστηκε από τη συνέχεια του θεσμού.

Ουσιαστικά, ο Πανερυθραϊκός πλήρωσε τις πολλές χαμένες βολές και το κακό πρώτο ημίχρονο, καθώς παρά την αισθητά καλύτερη εικόνα του δευτέρου μέρους, δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή και να προκριθεί στην τελευταία Αγωνιστική της Α’ Φάσης του Κυπέλλου.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και τους δύο αντιπάλους να εναλλάσσονται στο σκορ, ωστόσο από το 7ο λεπτό κι έπειτα ο Αμύντας πήρε το πάνω χέρι, εκμεταλλευόμενος κάποιες αμυντικές ολιγωρίες, αρκετά χαμένα ριμπάουντ και πολλές άστοχες βολές (6/17 στο α’ ημίχρ.) από τους παίκτες μας, και προηγήθηκε 20-12 στο 10′ και 37-25 με την ολοκλήρωση 20 λεπτών αγώνα, διατηρώντας συνεχώς το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου η τρομερή ευστοχία τους πίσω από τη γραμμή του τριπόντου ανέκοψε τις προσπάθειες των παικτών μας (57-47 στο 30′). Ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο, ο Πανερυθραϊκός αφυπνίστηκε για τα καλά και μπαίνοντας με το… μαχαίρι στα δόντια έφτασε σε απόσταση 4 πόντων (58-54) μέσα σε μόλις δύο λεπτά (32′), ενώ στο 35′, με το highlight του αγώνα από το εκπληκτικό κάρφωμα κάρφωμα του Στάθη και με μία εύστοχη βολή από τον Βουγιούκα μείωσε στο καλάθι (59-57), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς! Όμως, η αντεπίθεση της ομάδας μας δεν ολοκληρώθηκε, με τον Αμύντα να είναι εύστοχος από τη γραμμή των βολών στα τελευταία δύο λεπτά και να κατακτά τη νίκη με 71-61, αλλά και το εισιτήριο για την επόμενη Φάση της διοργάνωσης.

Συγχαρητήρια στον Αμύντα για τη δίκαιη πρόκριση και καλή συνέχεια στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος!

Πλέον, ο Πανερυθραϊκός επικεντρώνεται στο τελευταίο στάδιο της προετοιμασίας του και τα τελευταία φιλικά, εν όψει της Πρεμιέρας του Πρωταθλήματος με το Αγρίνιο (3/10).

Δεκάλεπτα: 20-12, 37-25, 57-47, 71-61

Διαιτητές: Μάνος, Μπίκας, Ζακεστίδης

Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Σιούντρης 8 (2), Οικονόμου 5, Βαρδιάνος 8, Σάλεχ 18 (1), Κουκουνιάς 4 (8 ριμπ.), Γιούση 2, Γκάτζο 10 (3), Μπέλη 9 (1, τρίπ., 10 ριμπ.), Τάγαρης 2, Κανονίδης 5 (1).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 2, Κοντούδης 2, Καλλιανιώτης 1, Ντουζίδης 3, Βουγιούκας 1, Σκάνδαλος 5 (1), Γιαουρτόγλου 6 (2), Καμπουρίδης 11 (3), Στάθης 8, Αθανασούλας 9 (1), Φιλιππάκος 13 (1 τρίπ., 10 ριμπ.).