ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 64-101

Β’ ΕΘΝΙΚΗ – 11η Αγωνιστική

Tη μεγαλύτερη σε εύρος νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Πανερυθραϊκός, στο τελευταίο εκτός έδρας παιχνίδι για το 2019, ο οποίος σημειώνοντας την πιο παραγωγική του επίδοση σε κανονική περίοδο αγώνα τουλάχιστον τα τελευταία επτά χρόνια (σ.σ. οι 106 πόντοι πέρσι με αντίπαλο τον Μανδραϊκό επετεύχθησαν μαζί με την παράταση) και παρουσιάζοντας εξαιρετικό πρόσωπο επί 40 λεπτά επιβλήθηκε με 64-101 του Δούκα στο «ΔΑΪΣ» και συνέχισε το αήττητο σερί του για έβδομο ματς, ενώ παράλληλα παρέμεινε και στην κορυφή της βαθμολογίας!

Οι παίκτες μας εμφανίστηκαν απόλυτα ενεργοποιημένοι και συγκεντρωμένοι, κυριαρχώντας και στα δύο μέρη του παρκέ από το πρώτο δεκάλεπτο. Με φανταστική αμυντική λειτουργία και τρομερή διάθεση και ομαδικότητα επιθετικά (σ.σ. χαρακτηριστικό στοιχείο οι 20 ασίστ), η ομάδα μας δεν άφησε τίποτα στην τύχη του, δεν έπεσε στην παγίδα της βαθμολογικής θέσης του αντιπάλου και όντας ιδιαίτερα εύστοχη (σ.σ. 16 τρίπ.) -δείγμα του υψηλότατου βαθμού συγκέντρωσης- υποχρέωσε τον Δούκα (ο οποίος πάντως πάλεψε όσο μπορούσε) στην πιο ευρεία ήττα του φέτος, παρότι μέχρι σήμερα είχε χάσει τα περισσότερα παιχνίδια στις λεπτομέρειες!

Απολαυστικό μπάσκετ από τους παίκτες του κόουτς Χουχουλή, οι οποίοι αν παρουσιάζουν αυτή την εικόνα σε κάθε ματς δεν έχουν να φοβούνται τίποτα…

Πλέον, ο Πανερυθραϊκός στρέφει την προσοχή του στο εντός έδρας ντέρμπι κορυφής με τον Έσπερο Καλλιθέας, τον οποίο θα φιλοξενήσουμε στο κλειστό “Στέλιος Καλαϊτζής”, την επόμενη Κυριακή 22/12 και ώρα 17:00, για τη 12η Αγωνιστική της Β’ Εθνικής, στο τελευταίο ματς της ομάδας μας για το 2019! ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ!

Δεκάλεπτα: 16-27, 34-49, 48-74, 64-101

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Ορφανός, Καλογριάς

ΑΣΕ Δούκα (Αγγέλου): Σεργιένκο 18, Αρσενικός 2, Τζελλάλης 3 (1), Ζαραϊδώνης 9 (1), Γραμματικός 3, Σακελλαρίου 9 (1), Γκίνης 7 (1), Μαράντος, Ζαρκαδούλας 11 (1), Κορκοντζέλος, Λαγός 2, Τζέμης.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 14 (2 τρίπ., 3 κλεψ.), Δέλλιος 7, Νικολακόπουλος 10 (2/4 τρίπ.), Καλλιανιώτης 17 (4/7 τρίπ.), Ντουζίδης 10 (1), Σκάνδαλος 9 (1), Γιαουρτόγλου 13 (3/5 τρίπ.), Στάθης 8 (6 ριμπ.), Αντωνίου 9 (3/4 τρίπ.), Στασινόπουλος 2 (4 ριμπ.), Λυκογιάννης 2 (3 κλεψ.), Κόπτσας.