ΑΜΥΝΤΑΣ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 75-83 | 2η Αγωνιστική Elite League

Αμύντας - Πανερυθραϊκός 75-83

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΌΣ 75-83 | 2η Αγωνιστική Elite League

Με σπουδαίο μπάσκετ για 30 λεπτά, ο Πανερυθραϊκός μας πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στη φετινή Elite League, επικρατώντας του άκρως ανταγωνιστικού Αμύντα στο κλειστό της ΠΥΡΚΑΛ με 75-83, για τη 2η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ήταν πανέμορφο και με συναρπαστική εξέλιξη, αποζημιώνοντας όσους το παρακολούθησαν, με τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο λόγο μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν διαρκώς στο σκορ, μέχρι και λίγο πριν τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου, ωστόσο ο Πανερυθραϊκός «τρέχοντας» ένα εντυπωσιακό σερί 15-0, ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά στο ματς στο 16ο λεπτό, για να πάει στα αποδυτήρια μπροστά με 39-52, ύστερα από ένα εκπληκτικό κρεσέντο πίσω από τα 6,75μ.! Στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες μας όχι μόνο συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, αλλά βελτίωσαν αισθητά και την αμυντική τους λειτουργία (με εξαιρετικές αλληλοκαλύψεις, συνεχείς παγίδες, ασφυκτική πίεση και αποτελεσματικότατες αλλαγές στα σκριν), διευρύνοντας περαιτέρω το υπέρ τους προβάδισμα, το οποίο «εκτοξεύθηκε» ακόμη και στο +20, λίγο πριν την ολοκλήρωση των 30 λεπτών (51-71). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αμύντας έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς και «ψαλίδισε» τη διαφορά, ωστόσο η ομάδα μας δεν άφησε περαιτέρω περιθώρια στους γηπεδούχους, διαχειρίστηκε σωστά ό,τι είχε «χτίσει» καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε στη μεγάλη νίκη, μέσα σε μία πολύ σκληρή και δύσκολη έδρα, όπως αυτή του Αμύντα.

Την επόμενη Αγωνιστική () της Elite League, ο Πανερυθραϊκός μας φιλοξενεί στο κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής» τον δυνατό Κόροιβο Αμαλιάδας, το επόμενο Σάββατο 22/10 και ώρα 17:00.

Δεκάλεπτα: 26-26, 39-52, 53-71, 75-83

Διαιτητές: Τσαχάκης, Γεράνιος, Τεφτίκης

Αμύντας (Λιόγας): Δήμου, Τοπάλι 6, Σιούντρης 11 (3), Γκρέκας 8 (2 τρίπ., 9 ασ.), Βαρδιάνος, Δαμιανός 2, Κουκουνιάς 6 (1), Γκάτζο 16 (4), Μιχάλογλου 8 (2), Καλογερίας 18 (14 ριμπ.).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Καλλιανιώτης 9 (2), Παπαδημητρίου 13 (1), Μωραΐτης 4 (8 ασ.), Καμπουρίδης 16 (1), Μερμίγκης, Αρνόκουρος 5 (1), Οικονομόπουλος 12 (4/4 τρίπ.), Σταματογιάννης 9 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Μπότσης, Ματαλιωτάκης 9, Ευστρατίου 6 (2).