U18 Reds: ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 52-68

Α’ Κατηγορία Εφήβων ΕΣΚΑ | 3η Αγωνιστική

Ακόμη μία καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι U18 Reds του Πανερυθραϊκού μας, οι οποίοι κατάφεραν να φτάσουν στη δεύτερη νίκη τους σε τρεις αγώνες, για την Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Εφήβων της ΕΣΚΑ, καθώς επικράτησαν εκτός έδρας της γειτονικής ΑΕΝ Κηφισιάς με 52-68.

Οι παίκτες μας ανταπεξήλθαν σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό στις απαιτήσεις της αναμέτρησης, κατορθώνοντας να φτάσουν σε διψήφιο προβάδισμα από το δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ έπειτα από μία εξαιρετική τρίτη περίοδο -με πολύ καλό passing game, σωστό «διάβασμα» στην επίθεση και αμυντική προσήλωση- έγειραν αποφασιστικά την πλάστιγγα υπέρ τους ήδη από το 26′, όταν και «εκτόξευσαν» το προβάδισμα στο +18 (33-51), το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η ομάδα μας έδειξε χαρακτήρα μέχρι τέλους (σ.σ. «κλειδί» ο έλεγχος των ριμπάουντ), μην αφήνοντας την ΑΕΝΚ να πλησιάσει περισσότερο από τους 13 πόντους, λίγο πριν τη λήξη.

Την επόμενη Τρίτη (3/11, 21:30), οι U18 Reds του Πανερυθραϊκού (Έφηβοι Α’) φιλοξενούν την ΑΕΚ, στο κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής», για την Αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 13-18, 26-37, 36-54, 52-68

Διαιτητές: Σκουλαρίκης, Παπαδόπουλος

Πανερυθραϊκός (Ασημακόπουλος, Παλαντζάς): Χαλάτσης, Βαρδής 12 (2), Κούρτας, Χαρμπ 10, Τσάδαρης, Κατσόγιαννης 21 (2), Καλύβας 2, Νικολαΐδης 16 (2), Αναστασόπουλος, Φωτόπουλος, Στυλιανός 3, Σελούλης 4.