U17 Reds: ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΑΟΚ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΘΗΝΩΝ 69-59 (10η Αγ.)

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΦΗΒΩΝ – 10η Αγωνιστική U17 Reds

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΑΟΚ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΘΗΝΩΝ 69-59

Την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση -και μία απ’ τις καλύτερες στην Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ της ΕΣΚΑ- πραγματοποίησαν οι U17 Reds του Πανερυθραϊκού μας, οι οποίοι επικράτησαν της ΑΟΚ Ακαδημίας Αθηνών (B.A.C.) με 69-59 και “αναρριχήθηκαν” στην 5η θέση (σ.σ. 4πλη ισοβαθμία) του βαθμολογικού πίνακα, την υψηλότερη θέση -μέχρι στιγμής- που έχουν φτάσει από πέρσι που αγωνίζονται στη μεγάλη Κατηγορία των Εφήβων!

Μία λέξη αρκεί για να χαρακτηρίσει την εμφάνιση του Πανερυθραϊκού: ΟΜΑΔΑ! Οι παίκτες μας ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση, λειτουργούσαν ο ένας για τον άλλον και επί της ουσίας ήταν ανώτεροι της Ακαδημίας στα τρία απ’ τα τέσσερα δεκάλεπτα, μέσα από την ομαδικότητά τους σε όλα τα επίπεδα. Η μέτρια (αμυντικά) δεύτερη περίοδος, όμως, στην οποία οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να ξεφύγουν με 35-42, λειτούργησε σαν «καμπανάκι» για τους παίκτες μας, οι οποίοι στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σοβαρότατοι, πειθαρχημένοι και έδειξαν «ατσάλινο» χαρακτήρα, αφού αρχικά έφεραν στα ίσια το ματς (48-48 στο 30′) και εν συνεχεία, παρότι το παιχνίδι φαινόταν πως οδεύει σε… «θρίλερ», ο Πανερυθραϊκός στα τελευταία τέσσερα λεπτά τα έκανε ΟΛΑ σωστά, έβγαλε τεράστιες άμυνες, βρήκε και μεγάλα καλάθια έπειτα από ομαδική δουλειά και το 50-51 του 33ου λεπτού, με ένα επιμέρους 19-8, έγινε 69-59, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, με την ομάδα μας να πανηγυρίζει την πέμπτη της νίκη σε 10 αγώνες!

Πλέον, οι U17 Reds του Πανερυθραϊκού δοκιμάζονται, στο πλαίσιο της 11ης Αγωνιστικής, στην έδρα μίας απ’ τις ισχυρότερες ομάδες του πρωταθλήματος, τον Παναθηναϊκό, την προσεχή Τρίτη 3/12 και ώρα 21:30, στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» της Λεωφόρου Αλεξάνδρας.

Δεκάλεπτα: 17-12, 35-42, 48-48, 69-59

Διαιτητές: Γιακείμη, Λαζαρίδης

Πανερυθραϊκός Reds (Νούσης, Πιτσινός): Βασιλείου, Στασιμιώτης 17 (4), Πασχαλίδης 10, Τατάκης, Κόπτσας 15 (2), Λαμπρόπουλος 2, Κοντόπουλος, Μαστόρος, Κόκκορης 11 (1), Κουραχάνης 12 (1), Στυλιανός 2, Ανδρουτσόπουλος.

ΑΟΚ Ακαδημία Αθ. (Παταβούκας): Σπάσσωφ 9, Κυριακόπουλος 11, Σολινδάκης, Πάλλης 11, Κόνιαλης 1, Τουρτουρόπουλος, Μηλιός, Ζέτος 12, Ντάκος 2, Μαργαρίτης, Ναυπλιώτης 13 (2).