U17 Reds: ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΝΤΕΡΗ (Deree) – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 75-80 (12η Αγ.)

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΦΗΒΩΝ – 12η Αγωνιστική U17 Reds

ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΝΤΕΡΗ (Deree) – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 75-80 (κ.δ. 65-65)

Τη νίκη της… χρονιάς πανηγύρισαν οι U17 Reds του Πανερυθραϊκού μας, οι οποίοι έπειτα από ένα τρομερό ντέρμπι με απίστευτο σασπένς, έφυγαν με το μεγάλο διπλό από το Κολλέγιο Ντερή (Deree), επικρατώντας με 75-80 της ομάδας του Κολλεγίου, σε ένα ματς που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης!

Έτσι, η ομάδα μας έφτασε στην ΕΚΤΗ τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ της ΕΣΚΑ και φιγουράρει πλέον στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα (σ.σ. ισόβαθμος με ΕΦΑΟΖ, Δούκα και Triple Crown), την καλύτερη βαθμολογικά θέση του Πανερυθραϊκού στα δύο χρόνια που αγωνίζεται στη μεγάλη Κατηγορία των Εφήβων!

Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε… ακατάλληλη για καρδιακούς, αφού ήταν αμφίρροπη από το πρώτο λεπτό, με το Κολλέγιο Deree και τον Πανερυθραϊκό να συμβαδίζουν διαρκώς στο σκορ και καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, σε ένα απόλυτα ισορροπημένο ματς, στο οποίο ακόμη και τα δεκάλεπτα ήταν μοιρασμένα! Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες στο πρώτο και στο τρίτο, ενώ αντίστοιχα ο Πανερυθραϊκός ήταν ελαφρώς ανώτερος στο δεύτερο και στο τέταρτο. Πάντως, το γεγονός αυτό μετέφερε την πίεση και το άγχος στην ομάδα μας, η οποία μπήκε στην τελευταία περίοδο, όντας πίσω στο σκορ με 54-48! Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του κόουτς Νούση έδειξαν σπουδαίο χαρακτήρα, ήταν ΟΜΑΔΑ με όλη τη σημασία της λέξης και έχοντας εξαιρετική εικόνα τόσο στην άμυνα (όπου κράτησαν στους 11 πόντους τον Deree), όσο και στην επίθεση, κατόρθωσαν όχι μόνο να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια, αλλά και να φτάσουν μία “ανάσα” από την ολική ανατροπή και τη νίκη! Ωστόσο, με το σκορ στο 63-65, οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ σε “νεκρό” χρόνο και με 2/2 εύστοχες βολές έστειλαν το ματς στην παράταση (65-65)!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Πανερυθραϊκός συνέχισε με το πόδι… κρατημένο στο γκάζι και με ένα υπέρ του επιμέρους σκορ 15-10, η ομάδα μας έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα και “εξαργύρωσε” την εκπληκτική της εμφάνιση με το πιο… γλυκό ροζ φύλλο αγώνα για φέτος!

Πλέον, οι U17 Reds του Πανερυθραϊκού στρέφουν την προσοχή τους στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον ΑΣΕ Δούκα, τον οποίο θα φιλοξενήσουμε στο “Στέλιος Καλαϊτζής” την προσεχή Τρίτη 17/12 και ώρα 21:30, για την 13η Αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 21-16, 33-32, 54-48, 65-65 (κ.δ.), 75-80

Διαιτητές: Παπαθανασίου, Τηγάνης

Πανερυθραϊκός Reds (Νούσης, Πιτσινός): Βασιλείου 2, Κόπτσας 5 (1), Μαστόρος, Στασιμιώτης 18 (2), Κόκκορης 18, Κουραχάνης 16, Στυλιανός, Λαμπρόπουλος 10, Πασχαλίδης 11, Τσάδαρης, Ανδρουτσόπουλος.