ΨΥΧΙΚΟ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 96-97 | 6η Αγωνιστική Elite League

Σε ένα παιχνίδι πολύ υψηλού επιπέδου, που «έσπασε καρδιές» με δύο ομάδες, οι οποίες έπιασαν εξαιρετικά στάνταρ απόδοσης, ο Πανερυθραϊκός έφυγε νικητής από το Ψυχικό με 97-96 απέναντι στην ομώνυμη ομάδα για την 6η αγωνιστική της Elite League, μετρώντας ρεκόρ 5-1 και διατηρούμενος στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Το ματς είχε υψηλό ρυθμό και, επομένως, το σκορ κύλησε αναλόγως στην πρώτη περίοδο, όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 26-21. Η ομάδα μας, ωστόσο, αντέδρασε, βρήκε λύσεις σε πολλά πρόσωπα, είτε έξω από τα 6.75 είτε από κοντά, με επιλογές και στο ανοικτό γήπεδο, με συνέπεια να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 47-50.

Οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή συνέχισαν με τον ίδιο ακριβώς ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου μετά τους 29 πόντους που είχαν πετύχει προηγούμενως στη δεύτερη περίοδο, σημείωσαν άλλους 27 και πήραν αέρα επτά πόντων με την πάροδο 30 λεπτών (70-77). Η διαφορά έφτασε και στο +10 στα τέσσερα λεπτά για τη λήξη (78-88), ωστόσο ο αγώνας πήρε χαρακτήρα θρίλερ.

Το Ψυχικό πέρασε μπροστά στο σκορ με βολές του Σεγκού για το 94-93, αλλά η ομάδα μας απάντησε με χουκ του Ματαλιωτάκη για το 94-95. Ο Σεγκού στάθηκε ξανά στα 4.5 μέτρα και με εύστοχες βολές διαμόρφωσε το 96-95 στα 8” για την εκπνοή. Η επίθεση ανήκε στον Πανερυθραϊκό και μετά από προσπάθεια του Οικονομόπουλου για ντράιβ, ο Ματαλιωτάκης ήρθε για το φόλοου και το τελικό 96-97, που αποτέλεσε αφορμή για πανηγυρισμούς σε μια πολύ σημαντική νίκη.

Επόμενος αγώνας της ομάδας μας είναι την Τετάρτη (16/11, 17:00) με τον Ηρακλή για το Κύπελλο Ελλάδας στο «Ιβανώφειο», διεκδικώντας την είσοδο στο Final Four του θεσμού για τη δεύτερη φάση του και μια θέση στο Final Eight με τις επτά καλύτερες ομάδες της Basket League.

Ψυχικό – Πανερυθραϊκός 96-97

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Τσώνος-Παπαδόπουλος Χρ.

Δεκάλεπτα: 26-21, 47-50, 70-77, 96-97

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Βίκτορ 12, Γοργόνης 7 (1), Σεγκού 25 (1), Παπανικολάου 15, Αμβράζης 4, Μαλέλης 7 (1), Παύλος 19 (5), Αθανασούλας 7 (1), Αναγνωστόπουλος.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παπανδρέου, Καλλιανιώτης 3 (1), Παπαδημητρίου 9, Κωστόπουλος 7 (2), Μωραΐτης 8 (2), Καμπουρίδης 15 (2), Αρνόκουρος 2, Οικονομόπουλος 19 (3), Σταματογιάννης 11, Ματαλιωτάκης 19, Ευστρατίου 4.