ΨΥΧΙΚΟ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 75-70 | Το μυαλό όλων στον Άλκη

ΨΥΧΙΚΟ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 75-70

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – 4η Αγωνιστική

Την πρώτη ήττα του στη φετινή Α2, έπειτα από δύο θετικά αποτελέσματα, γνώρισε ο Πανερυθραϊκός, καθώς δεν τα κατάφερε απέναντι σε μία απ’ τις εμπειρότερες ομάδες του Πρωταθλήματος, το Ψυχικό, το οποίο έφτασε στη νίκη με 75-70, σε ένα ματς για γερά νεύρα, με το αποτέλεσμα ωστόσο να περνά σε δεύτερη μοίρα, αφού ο Άλκης Παππάς τραυματίστηκε σοβαρά στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και αποχώρησε απ’ το παρκέ υποβασταζόμενος.

Ο Πανερυθραϊκός μπήκε καλύτερα στο ματς και συντηρούσε διαρκώς μία μικρή διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους ωστόσο να αντιδρούν και να περνούν μπροστά στο σκορ στο 11′ (21-19), ανεβάζοντας την υπέρ τους διαφορά ακόμη και στο +10 (55-45) στο 27′. Όμως, οι παίκτες μας αφυπνίστηκαν άμεσα και με τρίποντο του Καλλιανιώτη ανέκτησαν ξανά το προβάδισμα (57-59) στο 31′. Η αναμέτρηση μετατράπηκε σε ντέρμπι, με τις ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ μέχρι το τέλος, αλλά τους γηπεδούχους να βρίσκουν στο τελευταίο κρίσιμο δίλεπτο τα μεγάλα σουτ και τον Παπανικολάου με όμορφο προσωπικό καλάθι, 34” απ’ τη λήξη, να «γράφει» το 75-70 και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του, μιας και στον εναπομείναντα χρόνο ο Πανερυθραϊκός δεν κατάφερε να αντιστρέψει την κατάσταση.

Σοβαρός τραυματισμός για τον Παππά

Ωστόσο, το γεγονός που επισκίασε την αναμέτρηση ήταν ο σοβαρός τραυματισμός του Άλκη Παππά, στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς σε προσπάθεια για διείσδυση υπέστη ζημιά στο δεξί του γόνατο και αποχώρησε απ’ την αναμέτρηση στα χέρια των συμπαικτών του. Πλέον, αναμένονται οι εξετάσεις προκειμένου να φανεί το μέγεθος της ζημιάς.

Άλκη, σου ευχόμαστε ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ μέσα απ’ την καρδιά μας και να επιστρέψεις κοντά μας ακόμη πιο δυνατός, το συντομότερο!

* Στη φωτογραφία του κειμένου, όλοι οι παίκτες και το τεχνικό τιμ του Πανερυθραϊκού με το τέλος του ματς έτρεξαν κοντά στον Άλκη Παππά για να του συμπαρασταθούν και να του δώσουν δύναμη και κουράγιο.

Δεκάλεπτα: 18-19, 44-37, 57-53, 75-70

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Θεονάς, Αργυρούδης

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παπανικολάου 14 (1 τρίπ., 10 ριμπ.), Δελίδης 8 (2), Μιλεντίγεβιτς 23 (6), Τσουργιάννης 3, Καραχάλιος 2, Μαστόρος 2, Κυρίτσης 14, Ιορδάνου 9 (9 ριμπ.).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 2, Κοντούδης 4, Καλλιανιώτης 3 (1), Ντουζίδης, Βουγιούκας 5, Σκάνδαλος, Γιαουρτόγλου 7 (1), Καμπουρίδης 16 (2 τρίπ., 9 ριμπ.), Στάθης, Αθανασούλας 18, Φιλιππάκος 15.