ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 87-85 (κ.δ. 76-76)

Β’ ΕΘΝΙΚΗ – 4η Αγωνιστική

Το “θρίλερ” στη Βούλα δεν είχε τελικά “happy end” για τον Πανερυθραϊκό, αφού η ομάδα μας ηττήθηκε στην παράταση με 87-85 (κ.δ. 76-76), έπειτα από ένα φανταστικό ματς που “έσπασαν” καρδιές, αλλά “στιγματίστηκε” από την απόφαση του διαιτητή Τσώνου στο τέλος της κανονικής διάρκειας.

Για τέταρτο σερί αγώνα, ο Πανερυθραϊκός μπήκε πιο δυνατά και επέβαλε το ρυθμό του, ξεφεύγοντας με 9-18 στο 6ο λεπτό και 14-21 με την ολοκλήρωση του 1ου δεκαλέπτου. Ωστόσο, στη 2η περίοδο η ομάδα μας χαλάρωσε, με αποτέλεσμα οι μαχητικοί γηπεδούχοι να ισορροπήσουν και μάλιστα να προσπεράσουν στο σκορ με 31-25 στο 17′. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε το 3ο δεκάλεπτο, με τον Πρωτέα να διατηρεί μικρό προβάδισμα (56-51), το οποίο μάλιστα στο 33′ και στο 34′ η ομάδα της Βούλας ανέβασε στη μέγιστη τιμή του δύο φορές (65-54 και 67-56 αντίστοιχα), με την πλάστιγγα να γέρνει σε εκείνο το σημείο υπέρ των γηπεδούχων.

Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες μας έδειξαν το χαρακτήρα και το “μέταλλο” που διαθέτουν και με ένα σερί 12-0 πέρασε και πάλι μπροστά με 67-68 έπειτα από αρκετή ώρα στο 37′. Το ματς έγινε ντέρμπι… ακατάλληλο για καρδιακούς στα τελευταία λεπτά, με τον Πανερυθραϊκό να “αγκαλιάζει” τη νίκη 9΄΄ πριν από τη λήξη, ύστερα από όμορφη προσπάθεια του Σκάνδαλου, κάνοντας το 75-76. Όμως, στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, ο διαιτητής Τσώνος “στιγμάτισε” την τελική έκβαση της αναμέτρησης, όταν μετά από άστοχο τρίποντο του Παπαπέτρου “είδε” σπρώξιμο του Ντουζίδη πάνω στον Πετς σε σχεδόν “νεκρό” χρόνο, καταλογίζοντας φάουλ, με τον παίκτη του Πρωτέα να ευστοχεί σε 1/2 βολές και να στέλνει τον αγώνα στην παράταση (76-76).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΥ (VIDEO)

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν συνεχώς πόντο-πόντο, με τον Μόρφη από πλευράς Βούλας να ευστοχεί στο κρισιμότερο τρίποντο του αγώνα, δίνοντας προβάδισμα 4 πόντων στους γηπεδούχους (86-82), αλλά τον Λυκογιάννη να απαντά αμέσως, με τρίποντη “βόμβα”, μειώνοντας εκ νέου στον πόντο (86-85) στα 9΄΄ για το φινάλε. Οι παίκτες μας έκαναν γρήγορο φάουλ στον Παπαπέτρου, ο οποίος ευστόχησε 1/2 βολές για το 87-85 και τον Πανερυθραϊκό να έχει δική του την τελευταία επίθεση, είτε για τη νίκη, είτε για τη 2η παράταση, ωστόσο δεν κατάφερε να εκδηλώσει σωστά την επίθεση, με τον Πρωτέα να φτάνει τελικά στο θετικό αποτέλεσμα.

Την επόμενη Αγωνιστική (5η), ο Πανερυθραϊκός φιλοξενεί το Μαρούσι στο κλειστό “Στέλιος Καλαϊτζής”, την Κυριακή 3/11 και ώρα 17:00. ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΜΑΣ!

Δεκάλεπτα: 14-21, 36-31, 56-51, 76-76 (κ.δ.), 87-85

Διαιτητές: Τσώνος, Αργυρούδης, Ορφανός

Πρωτέας Βούλας (Ταυρόπουλος): Δενδρινός 10 (2), Φιλίππου 7 (1), Κυριλής 19 (3), Μόρφης 12 (4), Πολιτόπουλος, Ματσάγγος 4, Σκουλούδης 4, Μήτσιαλος 14, Παπαπέτρου 4, Πετς 13 (2).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 16, Νικολακόπουλος, Καλλιανιώτης 5 (1), Ντουζίδης 1, Βουγιούκας 32 (12 ριμπ.), Σκάνδαλος 11, Αντωνίου 6 (2), Στασινόπουλος, Λυκογιάννης 14 (2).