ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΠΑΓΟΥ 105-82 | 14η Αγωνιστική Elite League

Σπουδαία εμφάνιση και νέα νίκη

Ο Πανερυθραϊκός πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση στο Κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής» απέναντι στον Παπάγου και με 105-82 σημείωσε τη 10η νίκη του στην Elite League για την φετινή σεζόν, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Με ένα εξαιρετικό επιθετικά πρώτο δεκάλεπτο, παρουσιάζοντας σειρά λύσεων κοντά και μακριά από το καλάθι, ο Πανερυθραϊκός, που μετρούσε και την απουσία του Κώστα Καμπουρίδη, προηγήθηκε με 32-24. Ο Παπάγου δοκίμασε ζώνη στη δεύτερη περίοδο, αλλά οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή είχαν τον τρόπο να παραμείνουν σταθερά σε απόσταση μπροστά στο σκορ (52-44).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εξαιρετικά στο τρίτο δεκάλεπτο, ξέφυγαν ακόμη περισσότερο και στο τέλος του ήταν μπροστά με διαφορά 17 πόντων (78-61). Χωρίς να υστερήσει κανείς απολύτως παίκτης από τους 11 που χρησιμοποίησε ο κόουτς Χουχουλής, η πολύ καλή εμφάνιση επιστεγάστηκε με το τελικό 105-82.

Ο επόμενος αγώνας του Πανερυθραϊκού και τελευταίος για τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος είναι το επόμενο Σάββατο (28/1, 17:00) στο Κλειστό του Αγίου Θωμά με αντίπαλο το Μαρούσι.

Πανερυθραϊκός-Παπάγου 105-82

Διαιτητές: Τσαρούχα-Στρέμπας-Τηγάνης

Δεκάλεπτα: 32-24, 52-44, 78-61, 105-82

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 4, Καλλιανιώτης, Παπαδημητρίου 4, Κωστόπουλος, Μωραΐτης 22 (4), Μερμίγκης 6, Αρνόκουρος 15 (1), Οικονομόπουλος 8 (2), Σταματογιάννης 13 (3), Ματαλιωτάκης 19 (3), Ευστρατίου 14 (2)

Παπάγου (Κουρής): Γιοβάνης 10, Γεωργοπαπαδάκος 2, Σανδραμάνης 5 (1), Καρούζος 8, Μαράκης 2, Σολωμός 8, Μπέλη 8 (1), Τζουγκαράκης 15, Καρακώστας 6 (1), Μπαλός 5 (1), Κασαπίδης 1, Πίτερσον 12