ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 90-83

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – 15η Αγωνιστική

Πιο ιδανικό δεν θα μπορούσε να είναι το φινάλε του Α’ Γύρου της φετινής Α2 για τον Πανερυθραϊκό μας, ο οποίος πραγματοποίησε ακόμη μία μεγαλειώδη και τρομερή εμφάνιση και φτάνοντας σε μία παληκαρίσια ανατροπή, επικράτησε του ιστορικού Παγκρατίου με 90-83, για τη 15η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος, σε ένα «χορταστικό» ντέρμπι, αντάξιο της δυναμικής των δύο ομάδων!

Έτσι, η ομάδα μας, με αυτή τη νίκη «αναρριχήθηκε» ακόμη περισσότερο στο Βαθμολογικό Πίνακα, εν όψει του ιδιότυπου μίνι Πρωταθλήματος των 8 ομάδων στον Β’ Γύρο, στο οποίο θα ξεκινήσει από την πρώτη 4άδα της Βαθμολογίας!

Στα θετικά, πέραν της εξαιρετικής παρουσίας του Πανερυθραϊκού, και η επανεμφάνιση του Γιάννη Αθανασούλα, που έστω κι ανέτοιμος επέστρεψε στη δράση, παίρνοντας αρκετά λεπτά συμμετοχής απ’ τον κόουτς Χουχουλή, τη στιγμή που ο αρχηγός Τάσος Καλλιανιώτης (ο οποίος δεν έχει ακόμη ξεπεράσει το πρόβλημα στον ώμο) χρησιμοποιήθηκε ξανά μόνο στο δεύτερο ημίχρονο.

Το παιχνίδι είχε δύο όψεις, με τους αντιπάλους να… έχουν από ένα ημίχρονο. Το Παγκράτι μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 2-8 στο 2ο λεπτό, αλλά ο Πανερυθραϊκός βρήκε άμεση αντίδραση και ισοφάρισε σε 8-8, στο 3′. Παρ’ όλα αυτά, το Παγκράτι, με πολύ μεγάλη ευστοχία από τα 6,75μ., κατάφερε να διατηρεί συνεχώς ένα -μικρό έστω- προβάδισμα, ξεφεύγοντας με 20-27 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, ενώ στο 19′ απέκτησε για πρώτη φορά στο ματς διψήφια διαφορά, έπειτα από γκολ-φάουλ του Ματαλιωτάκη (33-43).

Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, μάλιστα, οι «ροσονέρι» με τρίποντο του Ονάσογλου προηγήθηκαν με 43-54, για τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. Κάπου εκεί, όμως, οι παίκτες μας βελτίωσαν κατακόρυφα την εικόνα τους, βρήκαν ενέργεια από την άμυνα και με σωστές αποφάσεις στην επίθεση επέστρεψαν εκ νέου εντυπωσιακά στον αγώνα. Αφού «ψαλίδισαν» σταδιακά τη διαφορά, πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο 35′, με πανέμορφη προσπάθεια του Βουγιούκα (78-76) και από εκείνο το σημείο κι έπειτα δεν ξανακοίταξαν πίσω! Έχοντας πια την ψυχολογία με το μέρος τους, δεν άφησαν πολλά περιθώρια στο Παγκράτι, με τον Καμπουρίδη να πετυχαίνει μεγάλο τρίποντο στο 36′, για το 81-76, και τον Στάθη με εντυπωσιακό κάρφωμα να «γράφει» το 86-77 στο 38ο λεπτό, «κλειδώνοντας» την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του Πανερυθραϊκού μας!

Δεκάλεπτα: 20-24, 39-45, 60-66, 90-83

Διαιτητές: Σκούτας, Ζακεστίδης, Σπυρόπουλος

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Καλλιανιώτης 3 (1), Βουγιούκας 15 (7/9 δίπ.), Σκάνδαλος 15 (1/2 τρίπ., 9 ασ., 7 ριμπ.), Γεωργιάδης 4, Καμπουρίδης 13 (3/7 τρίπ.), Στάθης 14 (1), Παπανικολάου, Αθανασούλας 11 (5 ασ.), Φιλιππάκος 15 (5/7 δίπ.).

Παγκράτι (Λιόγας): Μίχαλος 17 (3 τρίπ., 6 ασ.), Κουφόπουλος 8 (1), Ονάσογλου 3 (1), Ματαλιωτάκης 17 (8 ριμπ.), Ξύδης 11 (2), Καραμαλέγκος 13 (4/5 τρίπ.), Πεφάνης, Δόξας 4, Ντιαλό, Γκαβασιάδης 10 (2).