ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – OSCAR ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ 66-71

Μία «ανάσα» από ακόμη μία υπέρβαση φέτος έφτασε ο Πανερυθραϊκός μας, απέναντι στον πανίσχυρο Απόλλωνα Πάτρας, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην απόλυτη ανατροπή, γνωρίζοντας την ήττα από τους «μελανόλευκους» με 66-71, για την 19η Αγωνιστική της Α2.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν απολαυστικό, με τις ομάδες να αποδίδουν ποιοτικότατο μπάσκετ και τον Πανερυθραϊκό να είναι εκείνος που μπήκε πιο δυνατά, ξεφεύγοντας με 14-8 στο 4′ και 23-18 στο 9′, αλλά τον Απόλλωνα να φέρνει το ματς στα ίσια, έπειτα από 8 λεπτά που η ομάδα μας διατηρούσε το προβάδισμα, για το 23-23 του πρώτου δεκαλέπτου. Εξίσου πανέμορφα ήταν και τα επόμενα δέκα λεπτά, όπου το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια και τους δύο αντιπάλους να πηγαίνουν ξανά ισόπαλοι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (37-37).

Το δεύτερο μέρος, ωστόσο, το παιχνίδι άλλαξε μορφή, ο ρυθμός έπεσε και οι τακτικές είχαν τον πρώτο ρόλο. Ο Πανερυθραϊκός, ήταν κατά τι ανώτερος, όντας πιο αποφασιστικός και προηγήθηκε με 50-44 στο 16ο λεπτό, αλλά δεν κατόρθωσε να μετουσιώσει την ανωτερότητά του σε μία διαφορά ασφαλείας, χάνοντας πολλές ευκαιρίες να «χτίσει» ψυχολογικό προβάδισμα και πηγαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο μπροστά μόλις με δύο πόντους (52-50).

Ο Σκάνδαλος με μεγάλο τρίποντο έστειλε και πάλι την απόσταση μεταξύ των ομάδων στους 5 πόντους (57-52), αλλά ένα πεντάλεπτο «μπλακ-άουτ» των παικτών μας (από το 33′ μέχρι το 38′), που μέχρι τότε ήταν εξαιρετικοί, σε συνάρτηση με τα πολύ μεγάλα τρίποντα που βρήκαν οι φιλοξενούμενοι έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Απόλλωνα. Μάλιστα, το πολύ δύσκολο εκτός ισορροπίας σουτ του Μολφέτα με… κρεμασμένο αμυντικό πάνω του, 2 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, για το 59-69, φάνηκε να εξανεμίζει τις ελπίδες της ομάδας μας για νίκη, αλλά η ομάδα μας όχι μόνο δεν τα παράτησε, αλλά λίγο έλειψε να φτάσει σε μία αδιανόητη ανατροπή, αφού με 6 συνεχόμενους πόντους και διαδοχικές τρομερές άμυνες μείωσε σε 66-70, στα 50” πριν το τέλος! Στάθηκε, όμως, άτυχη, αφού ένα εξ επαφής άστοχο λέι-απ του Φιλιππάκου, 34” για το τέλος, της στέρησε τη δυνατότητα να φτάσει σε απόσταση ενός καλαθιού, με τον Αντωνάκη να «γράφει» το τελικό 66-71 με εύστοχη βολή, αποτέλεσμα που καθόλου δεν μειώνει βεβαίως τη μεγάλη προσπάθεια των παικτών μας!

Παρά την ήττα, θα θέλαμε να συγχαρούμε τους τρεις διαιτητές της αναμέτρησης Αναστόπουλο, Μαλαμά και Λιότσιο, για την απόδοσή τους, αφού φάνηκαν αντάξιοι των απαιτήσεων ενός τόσο δύσκολου και σημαντικού ματς.

Πλέον, ο Πανερυθραϊκός στρέφει το ενδιαφέρον του στη σπουδαία εντός έδρας «μάχη» με τον Ολυμπιακό Β’, την προσεχή Τετάρτη (16/6, 17:00, «ζωντανά» από το «ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ LIVE TV»), για την 20η Αγωνιστική της Α2, στην πιθανότατα ιστορικότερη αναμέτρηση που έχει φιλοξενήσει μέχρι σήμερα το «Στέλιος Καλαϊτζής»!

Δεκάλεπτα: 23-23, 37-37, 52-50, 66-71

Διαιτητές: Αναστόπουλος Α., Μαλαμάς, Λιότσιος (Ζερδεβάς)

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Καλλιανιώτης 5 (1), Ντουζίδης, Βουγιούκας 6 (6 ριμπ.), Σκάνδαλος 13 (3/5 τρίπ., 7 ασ.), Γεωργιάδης, Καμπουρίδης 9 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Στάθης 8 (2), Παπανικολάου 5 (1), Αθανασούλας 16 (2), Φιλιππάκος 4 (6 ριμπ.).

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Τσιακμάς 5 (1), Νιφόρας 4 (7 ριμπ.), Αγγέλου, Ζούμπος 15 (3), Πουλιανίτης 10 (1), Μολφέτας 17 (2), Μπαζίνας 9 (3), Αντωνάκης 11 (1 τρίπ., 10 ριμπ.).