ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’ 76-91

Έναν από τους μεγαλύτερους Συλλόγους σε Ελλάδα και Ευρώπη, τον Ολυμπιακό, φιλοξένησε ο Πανερυθραϊκός μας, στο κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής», με τους Πειραιώτες να είναι εκείνοι που έφτασαν τελικά στη νίκη (76-91), για την 20η Αγωνιστική της Α2.

Παρότι δεν βρέθηκαν στην καλύτερή τους μέρα, σε ακόμη ένα παιχνίδι οι παίκτες μας τα έδωσαν όλα, πάλεψαν, αλλά στο τέλος δεν τα κατάφεραν. Οι φιλοξενούμενοι ήταν από την αρχή εξαιρετικά εύστοχοι, «χτίζοντας» γρήγορα διψήφια διαφορά (6-16 στο 4ο λεπτό), την οποία λίγο αργότερα ανέβασαν στο +12, όμως ο Πανερυθραϊκός αντέδρασε, μειώνοντας στους 4 (21-25), στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου. Η ομάδα μας προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ και τα κατάφερε στη μεγαλύτερη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει και πάλι, για το 38-47 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε παρόμοια εικόνα με το δεύτερο, με τους παίκτες μας να είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, να έχουν πολύ καλή παρουσία και να βρίσκονται διαρκώς σε απόσταση 4-7 πόντων από τον Ολυμπιακό, μέχρι και το 29′. Και πάλι, όμως, στις τελευταίες στιγμές της τρίτης περιόδου, οι «ερυθρόλευκοι» του Πειραιά είχαν ξανά τον τρόπο να «ξεκλειδώσουν» την άμυνα της ομάδας μας, με το τρίποντο του Σκουλίδα στην εκπνοή των 30 λεπτών να δίνει προβάδισμα 13 πόντων στους φιλοξενούμενους, για πρώτη φορά στο ματς, και ταυτόχρονα την ψυχολογία με το μέρος τους.

Έτσι, τα τελευταία δέκα λεπτά όσο κι αν προσπάθησε ο Πανερυθραϊκός να αντιστρέψει την κατάσταση υπέρ του, δεν κατάφερε να χαλάσει το μομέντουμ που δημιούργησε ο Ολυμπιακός στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο οποίος, έχοντας πια ψυχολογικό αβαντάζ, διαχειρίστηκε τη διαφορά, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 76-91.

Το προσεχές Σάββατο (19/6, 17:00), ο Πανερυθραϊκός μας δοκιμάζεται εκτός έδρας, στο Μετς, όπου και θα αντιμετωπίσει το Παγκράτι, για την προτελευταία (21η) Αγωνιστική της φετινής Α2.

Δεκάλεπτα: 18-25, 38-47, 61-74, 76-91

Διαιτητές: Σώμος, Μπίκας, Σπυρόπουλος

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Καλλιανιώτης 14 (2), Βουγιούκας 14, Σκάνδαλος 6, Γεωργιάδης 6, Καμπουρίδης 10 (1), Στάθης, Παπανικολάου, Αθανασούλας 10 (1), Βαρδής, Φιλιππάκος 16 (1).

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 20, Κουρτίδης, Μωραΐτης, Νικολαΐδης 22 (5), Κολοβέρος 10, Καμπούρης, Τσόχλας 6, Σκουλίδας 19 (4), Χρηστίδης 14, Τσάμης.