ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΜΑΡΟΥΣΙ 66-63

Β’ ΕΘΝΙΚΗ – 5η Αγωνιστική

Νίκη… ψυχής! Ούτε οι 15 (!) χαμένες βολές, ούτε το κάκιστο 4/23 στα τρίποντα στέρησαν την -τεράστια- νίκη από τον ψυχωμένο Πανερυθραϊκό, που με “όπλο” την εκπληκτική του άμυνα (σ.σ. μόλις 25 πόντους παθητικό στο β’ μέρος!) επικράτησε του αήττητου μέχρι σήμερα Αμαρουσίου με 66-63, στο κατάμεστο “Στέλιος Καλαϊτζής”, “ζευγαρώνοντας” τα θετικά του αποτελέσματα στο πρωτάθλημα! Ήρωας της τελευταίας στιγμής ο αρχηγός μας Τάσος Καλλιανιώτης, ο οποίος με τρίποντο-“μαχαιριά”… “σκότωσε” τους μαχητικότατους φιλοξενούμενους!

Ο Πανερυθραϊκός μπήκε στο παρκέ του “Στέλιος Καλαϊτζής” αποφασισμένος και πεισμωμένος, επιβάλλοντας το ρυθμό του στα πρώτα λεπτά, με το υπέρ του προβάδισμα να φτάνει μέχρι και τους 9 πόντους και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 22-15. Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο, το Μαρούσι βρήκε μεγάλα σουτ, οι παίκτες μας “κόλλησαν” σε αρκετές φάσεις σε άμυνα και επίθεση, κι έτσι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν, αλλά και να περάσουν μπροστά, με την ομάδα μας να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα υπολειπόμενη με 3 πόντους (35-38).

Το δεύτερο μέρος εξελίχθηκε σε ματς για… σκληρά παιδιά και σε ντέρμπι ολκής, με το Μαρούσι να διατηρεί καθ’ όλη τη διάρκειά του ένα προβάδισμα 1-3 πόντων, την ώρα που ο Πανερυθραϊκός ήταν εξαιρετικός αμυντικά και παρότι δεν έβρισκε λύσεις, όντας ιδιαίτερα άστοχος, παρέμενε διαρκώς σε απόσταση… αναπνοής, μέσα από μεγάλες άμυνες. Τα τελευταία λεπτά ήταν συγκλονιστικά, με τους… δύο Τάσους του Πανερυθραϊκού να κρίνουν το ματς! Αρχικά, ο παίκτης-“κλειδί” του ματς Τάσος Αντωνίου με τρεις διαδοχικούς προσωπικούς πόντους -μία εύστοχη βολή και ένα παληκαρίσιο καλάθι- έφερε έπειτα από ώρα το ματς στα ίσια (63-63) στο 38′ και, στη συνέχεια, ο αρχηγός Τάσος Καλλιανιώτης με τρίποντη “βόμβα” στα 59” πριν από το τέλος, στη μοναδική φορά που ο Πανερυθραϊκός πέρασε μπροστά στο σκορ μετά το πρώτο ημίχρονο, “έγραψε” το τελικό 66-63, αφού το Μαρούσι δεν κατάφερε να βρει απάντηση στην τελευταία του επίθεση, με την ομάδα μας να βγάζει ακόμη μία σπουδαία άμυνα, “σφραγίζοντας” τη σπουδαία αυτή νίκη!

Ευχαριστούμε μέσα απ’ την καρδιά μας τους φανταστικούς φιλάθλους μας που γέμισαν ξανά το “Στέλιος Καλαϊτζής” και ήταν χωρίς αμφιβολία ο ΕΚΤΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ του Πανερυθραϊκού μας!

Ο Πανερυθραϊκός και ο κόουτς Χουχουλής, σε μία πολύ ιδιαίτερη ημέρα για τον Σύλλογο, αφιερώνουν την αποψινή νίκη κάπου, που όσοι γνωρίζουν, θα καταλάβουν…

Επόμενος αντίπαλος του Πανερυθραϊκού ο ΚΑΟ Μελισσίων, τον οποίο θα αντιμετωπίσουμε εκτός έδρας, την Κυριακή 10/11 και ώρα 17:00, στο κλειστό γυμναστήριο Μελισσίων, για την 6η Αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Δεκάλεπτα: 22-15, 35-38, 48-49, 66-63

Διαιτητές: Τσαρούχα, Τσολάκος, Καλογριάς

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 12, Δέλλιος 1, Νικολακόπουλος 6, Καλλιανιώτης 6 (1 τρίπ., 9 ριμπ.), Ντουζίδης, Βουγιούκας 20 (9 ριμπ.), Σκάνδαλος 11 (1), Γιαουρτόγλου 4 (1), Αντωνίου 6 (1).

ΓΣ Αμαρουσίου (Σκαραφίγκας): Διαμαντόπουλος 4, Λάππας 9 (1), Μπακέας, Ξύδας 10 (2), Σουρλής 14 (4), Κανέλλης 7 (2), Πλουτέτσκι 6 (2), Παπαγεωργόπουλος 11 (1), Δούκας 2.