ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ 70-63

Β’ ΕΘΝΙΚΗ – 9η Αγωνιστική

Πέντε αγώνες αήττητος συμπλήρωσε ο Πανερυθραϊκός, ο οποίος έκαμψε την αντίσταση και του Μανδραϊκού στο κατάμεστο “Στέλιος Καλαϊτζής”, επικρατώντας με 70-63, για την 9η Αγωνιστική της Β’ Εθνικής!

Η ομάδα μας απέδειξε ότι μπορεί να κερδίζει και στην… κακή της μέρα, αφού δεν έπιασε την εξαιρετική απόδοση των προηγούμενων αναμετρήσεων, ωστόσο έδειξε χαρακτήρα, είχε υπομονή και μυαλό ειδικά στα κρίσιμα σημεία και -κυρίως- με τέτοια άμυνα… δεν έχανε! Αυτό ήταν και το μυστικό της νίκης για τον Πανερυθραϊκό, με τους παίκτες μας να κρατάνε την αντίπαλη ομάδα στους 63 πόντους, εκ των οποίων 29 στο δεύτερο ημίχρονο!

Οι παίκτες μας μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και ξέφυγαν στα πρώτα λεπτά στο σκορ (12-4), ωστόσο ο Μανδραϊκός ισορρόπησε γρήγορα, βρήκε μεγάλα σουτ και έφερε το ματς στα ίσια με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (18-18). Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν διαρκώς, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με απόσταση ενός πόντου (33-34), σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικούσε «δάφνες» ποιότητας, με τους αντιπάλους να είναι ιδιαίτερα άστοχοι. Μετά την ανάπαυλα, ωστόσο, ο Πανερυθραϊκός (που ήταν ιδιαίτερα άστοχος στην αποψινή αναμέτρηση) προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό του, διατηρούσε το προβάδισμα, χωρίς όμως να καταφέρει να ξεφύγει, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν διαρκώς σε μικρή απόσταση (51-47 στο 30′). Τα δέκα τελευταία λεπτά αναμένονταν συγκλονιστικά, όμως οι παίκτες μας προσπάθησαν να κάνουν τη ζωή τους… ευκολότερη και τα κατάφεραν, αφού σταδιακά αύξαναν το υπέρ τους προβάδισμα, το οποίο έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή του (+11) στο 34′, με εύστοχη βολή του Γιώργου Δέλλιου (60-49). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στη συνέχεια να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του ματς, μείωσαν το σκορ μέχρι και τους 4 πόντους (65-61) με τρίποντο του Καραμπάτσου, αλλά οι παίκτες μας διατήρησαν το πάνω χέρι και βγάζοντας σπουδαίες άμυνες δεν επέτρεψαν κάτι παραπάνω στον αντίπαλο, με τον Άλκη Παππά να ευστοχεί σε δύο ελεύθερες βολές και να “γράφει” το τελικό 70-63 υπέρ του Πανερυθραϊκού, «σφραγίζοντας» έτσι την πέμπτη διαδοχική νίκη της ομάδας μας και έκτη συνολικά στο πρωτάθλημα!

Την επόμενη Αγωνιστική (10η), ο Πανερυθραϊκός αγωνίζεται ξανά εντός έδρας, καθώς θα φιλοξενήσει τον Ιωνικό Ν.Φ. στο κλειστό “Στέλιος Καλαϊτζής”, την Κυριακή 8/12 και ώρα 17:00. ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΤΟΥ ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΥ ΜΑΣ!

Δεκάλεπτα: 18-18, 33-34, 51-47, 70-63

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Αποστολίδης, Στρέμπας

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 15 (3 τρίπ., 3 κλεψ.), Δέλλιος 4 (2 ταπ.), Νικολακόπουλος, Καλλιανιώτης 2, Ντουζίδης 7 (1), Βουγιούκας 5, Σκάνδαλος 15 (7 ριμπ., 3 κλεψ.), Γιαουρτόγλου, Στάθης 7 (1), Αντωνίου 3 (1), Λυκογιάννης 12.

Μανδραϊκός (Κατσούνης): Χανιάς-Πανταζής 2, Γεωργίου 2, Λυτόπουλος 16 (1), Καραμπάτσος 8 (1), Μαλτέζος, Σκούφης, Μαγιντόμπε 8 (2), Ροδοστόγλου 7 (1), Τσιάκος 13, Βεσκούκης 7.