ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. 94-70

Β’ ΕΘΝΙΚΗ – 10η Αγωνιστική

Την έκτη του συνεχόμενη νίκη -και έβδομη συνολικά- πανηγύρισε ο Πανερυθραϊκός, ο οποίος επιβλήθηκε με 94-70 του μαχητικότατου Ιωνικού Νέας Φιλαδελφείας, για τη 10η Αγωνιστική της Β’ Εθνικής, πιάνοντας για πρώτη φορά φέτος κορυφή στο βαθμολογικό πίνακα!

Δίχως να πιάσει τρομερή απόδοση και με μεγάλα κενά διαστήματα, αλλά όντας σοβαρός και ελέγχοντας το ματς καθ’ όλη τη διάρκειά του, ο Πανερυθραϊκός δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να κατακτήσει ακόμη μία νίκη, η οποία συνδυάστηκε με την “αναρρίχησή” του στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα μας μπήκε… φουριόζα και μετά το αρχικό 10-0 δεν κοίταξε ποτέ πίσω της. Πραγματοποιώντας σπουδαία δουλειά στην άμυνα για 30 λεπτά, με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο, όπου δέχθηκαν 29 πόντους, καθώς μπήκαν πιο χαλαροί και όχι το ίδιο ενεργοποιημένοι σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες μας κατάφεραν να διατηρούν διαρκώς διψήφια διαφορά, πλην δύο περιπτώσεων, αρχικά με τη λήξη της τρίτης περιόδου (62-53) και μετέπειτα στο 34′, όπου ο Ιωνικός έκανε την ύστατη προσπάθεια να διεκδικήσει όσες πιθανότητες έχει (73-64). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, ο Πανερυθραϊκός πάτησε ξανά “γκάζι” και μέσα από την άμυνά του “έτρεξε” ένα επιμέρους 21-6 στα τελευταία έξι λεπτά, για να διαμορφωθεί το τελικό 94-70 και να φτάσει η ομάδα μας σε ακόμη μία ευρεία νίκη.

Επόμενος αντίπαλος για τον Πανερυθραϊκό μας είναι ο Δούκας, τον οποίο θα αντιμετωπίσουμε εκτός έδρας, στο κλειστό του ΔΑΪΣ, την επόμενη Κυριακή 15/12 και ώρα 20:00, για την 11η Αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Δεκάλεπτα: 21-5, 46-24, 62-53, 94-70

Διαιτητές: Γρίβα, Πλιάκας, Κοτσώνης

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 5 (3 κλεψ.), Δέλλιος 3 (1), Νικολακόπουλος 10 (2 τρίπ., 3 κλεψ.), Καλλιανιώτης 4, Ντουζίδης 7 (1), Βουγιούκας 14, Σκάνδαλος 8 (1 τρίμπ., 3 κλεψ.), Γιαουρτόγλου 23 (3), Στάθης 8, Αντωνίου 5 (1), Λυκογιάννης 7 ( τρίπ., 7 ριμπ.), Κόπτσας.

Ιωνικός Ν.Φ. (Σταθούλης): Παπανδρέου 6, Καρβούνης, Περδικάρης 16, Παλαιοχωρίτης 15 (1), Γερονίκος, Βαφιάς, Δουρουντούς 1, Κοντός 3, Ματζιώρης 19, Γιαννίκος 10.