ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΓΣ ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ 50-73 (5η Αγωνιστική U15 Reds)

5η Αγωνιστική U15 Reds (Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ) – 1ος Όμιλος

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΓΣ ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ 50-73

Εντός έδρας ήττα από μία εκ των ισχυρών ομάδων του πρωταθλήματος για τους U15 Reds (Παίδες Α’) του Πανερυθραϊκού μας, οι οποίοι πλήρωσαν το κακό πρώτο ημίχρονό τους απέναντι στον ΓΣ Βριλήσσια (αλλά και τις απουσίες), μην κατορθώνοντας να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα (50-73).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, ξεφεύγοντας με 12-27 στο πρώτο δεκάλεπτο, εν αντιθέσει με τους παίκτες μας που ουσιαστικά έχασαν ένα ημίχρονο, μιας και παρουσιάστηκαν νωθροί και μακριά από τον καλό τους εαυτό στο πρώτο μέρος. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο, τα παιδιά μας “μεταμορφώθηκαν” προς το καλύτερο, έδειξαν εντελώς άλλο πρόσωπο, έβγαλαν όση ενέργεια τους έλειπε και έβαλαν δύσκολα στους αντιπάλους τους, παρά τη διαφορά που είχε δημιουργηθεί από το πρώτο 20λεπτο. Μάλιστα, το -21 έπεσε με ένα σερί 8-0 στο -13, σε ένα σημείο ωστόσο που αποδείχθηκε κομβικό, αφού παρά το γεγονός ότι οι αθλητές των κόουτς Μπίσκα και Δρυμαλίτη (οι οποίοι έδωσαν χρόνο σε όλα τα παιδιά) ήταν εξαιρετικοί αμυντικά, κατορθώνοντας να ανακόψουν στα Βριλήσσια το δρόμο προς καλάθι για αρκετή ώρα, ήταν ιδιαίτερα άστοχοι επιθετικά και να δεν κατάφεραν να μπουν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, με το τελικό 50-73 να διαμορφώνεται στα τελευταία δύο λεπτά, όταν τα πάντα είχαν κριθεί.

Την ερχόμενη Τρίτη (29/10), στις 20:00, οι U15 Reds (Παίδες Α’) του Πανερυθραϊκού αντιμετωπίζουν εκτός έδρας τη γειτονική ΑΕΝΚ, στο κλειστό “Δημ. Βικέλας”, για την 6η Αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 12-27, 25-44, 36-53, 50-73

Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Καψιώχας

Πανερυθραϊκός (Μπίσκας, Δρυμαλίτης): Χαλάτσης, Πράπας, Θωμαΐδης, Παπαθανασίου, Μητσόπουλος, Κόπτσας, Λιακόπουλος, Αλότσι, Δημόπουλος, Στάθης, Αϊβαλιώτης, Μπίζιος.