ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 92-95

Πανερυθραϊκός - Ελευθερούπολη 92-95

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΌΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 92-95 | 13η Αγ. (εξ αναβολής)

Σε ένα από τα ομορφότερα και πιο απολαυστικά φετινά παιχνίδια της Α2, ο Πανερυθραϊκός μας πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση απέναντι σε μία απ’ τις ισχυρότερες ομάδες του Πρωταθλήματος, την Ελευθερούπολη, γνωρίζοντας ωστόσο την ήττα με 92-95, για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 13ης Αγωνιστικής.

Ο Πανερυθραϊκός μας έδειξε αντανακλαστικά μετά το κακό δεύτερο ημίχρονο στο προηγούμενο ματς με το Ψυχικό, έπιασε τρομερή απόδοση, αλλά τελικά η υπερπροσπάθεια των παικτών μας δεν εξαργυρώθηκε με τη νίκη, αφού το εκτός ισορροπίας τρίποντο του Ναούμη 9” πριν το τέλος έκρινε τον αγώνα, «γράφοντας» το 92-95, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, σε ένα μεγάλο ντέρμπι γεμάτο συγκινήσεις.

Το πρώτο μέρος ήταν η αποθέωση του επιθετικού μπάσκετ, με τους παίκτες του κόουτς Χουχουλή να σκοράρουν κατά βούληση, όπως και η Ελευθερούπολη (που σούταρε με ποσοστό σχεδόν 60%!), με τις δύο ομάδες να χαρίζουν πλούσιο θέαμα και το ημίχρονο να κλείνει 46-51. Το δεύτερο ημίχρονο είχε περίπου παρόμοια εικόνα, με τις άμυνες να σφίγγουν μεν, αλλά τις ομάδες να συνεχίζουν σε υψηλό τέμπο επιθετικά. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 60-68 στο 28ο λεπτό, ωστόσο ο Πανερυθραϊκός μας δεν έκανε πίσω «ροκανίζοντας» τη διαφορά και επιστρέφοντας εντυπωσιακά (71-73 στο 30′), ενώ στο 33′ ανέκτησε το προβάδισμα (80-79), το οποίο διατήρησε στη μεγαλύτερη διάρκεια της τέταρτης περιόδου. Ωστόσο, δύο τρίποντα στο τέλος από πλευράς Ελευθερούπολης, ένα του Ερμείδη στο 39′ (90-90) και εκείνο του Ναούμη με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 92-95, έκριναν το παιχνίδι.

Το προσεχές Σάββατο (12/2, 17:00), ο Πανερυθραϊκός θα δώσει τον πέμπτο του αγώνα μέσα σε διάστημα 15 ημερών, καθώς θα υποδεχθεί τον Αμύντα στο κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής», για τη 16η Αγωνιστική της Α2.

Δεκάλεπτα: 27-28, 46-51, 71-73, 92-95

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου, Χριστινάκης, Κατσαπρακάκης

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μωραΐτης 15 (3), Καλλιανιώτης 13 (1), Ντουζίδης, Κωστόπουλος 3 (1), Σκάνδαλος 2, Γιαουρτόγλου, Καμπουρίδης 11, Τσάμης 17 (1 τρίπ., 11 ριμπ.), Τόλα, Σταματογιάννης 12 (1), Ευστρατίου 19 (1).

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 14, Ναούμης 19 (5), Γοργόνης 3, Ερμείδης Δ. 2, Σκουλίδας 19 (3), Σταμπουλής 2, Ερμείδης Π. 6 (1), Πάτρας 8, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 22 (2).

U18 Reds: Μόνο υπερηφάνεια για μια σπουδαία σεζόν των Εφήβων του Πανερυθραϊκού!

Μια εξαιρετική χρονιά ολοκληρώθηκε, συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε! Ο Πανερυθραϊκός κοίταξε για άλλη μια χρονιά ακόμη πιο ψηλά στην υλοποίηση του αναπτυξιακού του προγράμματος και αυτό

Περισσότερα »

U18 Reds: Για να κοιτάξουν πιο ψηλά με τον Παναθηναϊκό στο Κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος»

Ο Πανερυθραϊκός συνεχίζει, βήμα προς βήμα, την εξέλιξη του αναπτυξιακού του προγράμματος, με τους U18 Reds να έχουν υπάρξει την φετινή σεζόν χαρακτηριστικούς του εκφραστές,