ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 58-75

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – 16η Αγωνιστική (Πρεμιέρα Β’ Γύρου)

Έπειτα από πέντε συνεχόμενες νίκες, με αντίστοιχες εξαιρετικές εμφανίσεις, ο Πανερυθραϊκός μας δεν κατάφερε να κάνει ακόμη μία υπέρβαση και να έχει την εικόνα των προηγούμενων αναμετρήσεων, γνωρίζοντας την ήττα από την Ελευθερούπολη με 58-75, στην Πρεμιέρα του Β’ Γύρου της Α2.

Οι παίκτες μας, ωστόσο, μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 9-2, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι και τα μέσα της πρώτης περιόδου, όταν η Ελευθερούπολη προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με 9-11, έπειτα από τρίποντο του Δημάκου, για να κλείσει το δεκάλεπτο με τις ομάδες σε απόσταση «αναπνοής» (16-17). Τα επόμενα δέκα λεπτά, όμως, είχαν διαφορετική εικόνα, με τον Πανερυθραϊκό να κάνει το χειρότερο -πιθανότατα- φετινό του δεκάλεπτο, όντας κακός και στις δύο πλευρές του γηπέδου και πληρώνοντας ενδεχομένως και την έλλειψη λύσεων λόγω των πολλών τραυματισμών, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 20-37.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πανερυθραϊκός προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και τα κατάφερε, μειώνοντας σε 32-43 στο 26′, με όμορφη προσπάθεια του Στάθη. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και βρίσκοντας μεγάλα καλάθια στη συνέχεια δεν άφησαν τους παίκτες μας να γίνουν περισσότερο επίκινδυνοι, ανακτώντας και πάλι διαφορά ασφαλείας στο τέταρτο δεκάλεπτο και την ομάδα μας να ηττάται έπειτα από πέντε διαδοχικές σπουδαίες νίκες.

Το προσεχές Σάββατο (5/6, 17:00), ο Πανερυθραϊκός μας ταξιδεύει στην Καρδίτσα, όπου δοκιμάζεται απέναντι στον τοπικό ΑΣΚ, ο οποίος προέρχεται από την πολύ μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού.

Δεκάλεπτα: 16-17, 20-37, 39-54, 58-75

Διαιτητές: Μαλαμάς, Κατραχούρας, Κωνσταντινίδου

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Καλλιανιώτης 7 (1), Βουγιούκας 9 (7 ριμπ.), Σκάνδαλος 14 (2/4 τρίπ., 7 ασ.), Γεωργιάδης 3 (1), Καμπουρίδης, Στάθης 4, Παπανικολάου, Στασινόπουλος, Αθανασούλας 5 (1), Φιλιππάκος 16 (3/4 τρίπ., 7 ριμπ.).

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τσιλούλης 11 (2), Τσουμάνης 17 (1), Ράπτης 14 (12 ριμπ.), Σταμπουλής 2, Ερμείδης 3 (1), Δημάκος 20 (2), Χάλαρης 2, Νίκου 6 (2 τρίπ., 8 ασ.).