ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 88-73

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – 7η Αγωνιστική

Τρίτη σερί νίκη για τον Πανερυθραϊκό μας, καθώς έκαμψε και την αντίσταση της μαχητικής Δάφνης Δαφνίου με 88-73, στο κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής», για την 7η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος, δίνοντας συνέχεια στις πολύ καλές εμφανίσεις του, μετά την επανέναρξη της Α2.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στην ομάδα μας μόνο στα πρώτα δέκα λεπτά, ξεφεύγοντας μάλιστα με 17-21 λίγο πριν τη συμπλήρωση 10 λεπτών αγώνα. Ωστόσο, στη συνέχεια, ο Πανερυθραϊκός πήρε τα ηνία του ματς, έλεγξε τη «μάχη» των ριμπάουντ από τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα, βελτιώνοντας κατά πολύ και την αμυντική του λειτουργία, για να ανακτήσει το προβάδισμα από το 11ο λεπτό και να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 45-40.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες μας διατήρησαν το μομέντουμ, που «έχτισαν» μετά το 10′, και με ένα καταιγιστικό τρίτο δεκάλεπτο (χρονικό διάστημα στο οποίο «έτρεξαν» υπέρ τους επιμέρους σκορ 26-16), όπου ήταν κυρίαρχοι σε άμυνα κι επίθεση (σ.σ. χαρακτηριστικά τα τρία συνεχόμενα κλεψίματα, με ισάριθμους επιτυχημένους αιφνιδιασμούς, δύο απ’ τον Σκάνδαλο και ένα από τον Βουγιούκα), ανέβασαν σε υψηλά επίπεδα τη διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι και στο +16 πολύ νωρίς, μόλις στο 24ο λεπτό (58-42), ενώ στο 28′ το τρίποντο του Στάθη έστειλε το προβάδισμα για τον Πανερυθραϊκό στη μέγιστη τιμή του (67-50). Στην τελευταία περίοδο, η Δάφνη Δαφνίου πάλεψε για κάτι καλύτερο, όμως η ομάδα μας δεν άφησε πολλά περιθώρια, παγιώνοντας μία διψήφια διαφορά άνω των 12 πόντων, για να φτάσει στο τελικό 88-73, για την τρίτη διαδοχική νίκη της, με τον κόουτς Χουχουλή μάλιστα να χρησιμοποιεί και πάλι όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του.

Το επόμενο Σάββατο (17/4, 17:00), ο Πανερυθραϊκός δοκιμάζεται στο ΣΕΦ, απέναντι στον Ολυμπιακό, για την Αγωνιστική της Α2, σε ένα ματς που κάνει ακόμη πιο «βαριά» τη φανέλα της ομάδας μας.

Το παρών στο κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής» έδωσαν τόσο ο Δήμαρχος Κηφισιάς, Γιώργος Θωμάκος, όσο και ο Υπεύθυνος Αθλητισμού του Δήμου Κηφισιάς, Αχιλλέας Κουρέπης.

Δεκάλεπτα: 19-21, 45-40, 71-56, 88-73

Διαιτητές: Αποστολίδης, Αργυρούδης, Ορφανός Ι.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Κοντούδης 11 (2), Καλλιανιώτης 3 (1 τρίπ., 6 ασ.), Ντουζίδης 3, Βουγιούκας 9, Σκάνδαλος 10 (5 ασ., 2 κλεψ.), Καμπουρίδης 10, Στάθης 7 (1), Παπανικολάου, Στασινόπουλος, Αθανασούλας 10 (6 ριμπ.), Κατσόγιαννης, Φιλιππάκος 25 (11 ριμπ.).

Δάφνη Δαφνίου (Καλαμπόκης): Σκόρδος 12 (1), Κολτσίδας, Σούμαν 1, Ζαραϊδώνης 7, Καννάς 2, Καραΐσκος 5, Μαλέλης 17, Τσορμπατζόγλου, Τζουγκαράκης 10, Μπήλιος, Μπέμπης 9 (2), Στεφανίδης 10 (2).