ΟΙΑΚΑΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 74-79

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – 12η Αγωνιστική

Την έκτη του νίκη -και δεύτερη συνεχόμενη- πανηγύρισε ο ψυχωμένος Πανερυθραϊκός, ο οποίος, κατορθώνοντας να ξεπεράσει τα πολλά προβλήματα απουσιών, επικράτησε μέσα στο Ναύπλιο του Οίακα (74-79), για την 12η Αγωνιστική της Α2, με τα περιστατικά τραυματισμών ωστόσο να μην έχουν προηγούμενο, καθώς ακόμη δύο παίκτες μας (Αθανασούλας-Κοντούδης) ολοκλήρωσαν με πρόβλημα την αναμέτρηση.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν άκρως «χορταστικό», με πολύ υψηλό σκορ (44-51), «πλούσιο» θέαμα και τις άμυνες να περνούν σε δεύτερη μοίρα. Ο Πανερυθραϊκός προηγήθηκε με 11-15 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ «πυροβολώντας»… κατά ριπάς από τα 6,75μ. έκλεισε την περίοδο μπροστά με 24-28. Στο 13′ και το 15′ ξέφυγε με επτά πόντους (30-37 και 34-41), διαφορά που διατήρησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε φυσιολογικά, ελέω και των πολλών απουσιών, με τον Πανερυθραϊκό πάντως να φτάνει στη μεγαλύτερη διαφορά της αναμέτρησης (+10) στο 25′, έπειτα από τρίποντο του Αθανασούλα (50-60). Ωστόσο, ο Οίακας δεν τα παράτησε, αντεπιτέθηκε και στο 34′ έφερε για πρώτη φορά το ματς στα ίσια, ισοφαρίζοντας σε 68-68.

Η ομάδα μας, όμως, παρά το γεγονός ότι στάθηκε ξανά άτυχη – με τον κόουτς Χουχουλή να βλέπει διαδοχικά τους Γιάννη Αθανασούλα και Μάνο Κοντούδη να τραυματίζονται (σ.σ. ο πρώτος έσφιξε τα δόντια και χρησιμοποιήθηκε στις τελευταίες επιθέσεις του αγώνα, με τον κόουτς να τον κάνει αλλαγή στις άμυνες, ενώ ο δεύτερος δεν κατάφερε να επιστρέψει ξανά), δεν έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της και καταθέτοντας περίσσια ψυχή δεν άφησε τη νίκη να φύγει απ’ τα χέρια της. Με απόλυτη προσήλωση αμυντικά, οι παίκτες μας δεν έδωσαν άλλα περιθώρια στους γηπεδούχους (που στα τελευταία 6 λεπτά πέτυχαν μόλις 6 πόντους) και με υπομονή στην επίθεση βρήκαν τις λύσεις που χρειάζονταν για να φύγουν από το Ναύπλιο με το πολύτιμο διπλό.

Το προσεχές Σάββατο (15/5, 17:00), ο Πανερυθραϊκός φιλοξενεί τον ΑΣ Καρδίτσας, στο κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής», για την 13η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 24-28, 44-51, 61-66, 74-79

Διαιτητές: Λιότσος, Νάστος, Ασημακάκη

Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 23 (3), Κουμπούρας 14 (7 ασ.), Τουρλής, Τσουλφίδης 3 (1), Παπαφλωράτος 8 (2), Ευστρατίου 2, Βύρλας 8 (10 ριμπ.), Καλλινικίδης 9 (1 τρίπ., 10 ριμπ.), Σκορδάς 7 (1), Χάχαλος.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Κοντούδης 4, Βουγιούκας 6, Σκάνδαλος 10 (2 τρίπ., 9 ριμπ., 5 ασ.), Καμπουρίδης 3, Στάθης 16 (2), Παπανικολάου 4, Στασινόπουλος, Αθανασούλας 19 (4 τρίπ., 5 ασ.), Φιλιππάκος 17 (8 ριμπ.).