ΜΕΓΑΡΙΔΑ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 82-76 | 9η Αγωνιστική Elite League

Ήττα στα Μέγαρα αλλά παραμένουμε στην κορυφή της Elite League

Την ήττα μετά από πέντε σερί επιτυχίες γνώρισε ο Πανερυθραϊκός, ο οποίος έχασε στα Μέγαρα με 82-76 από την Νεανική Εστία Μεγαρίδας για την 9η αγωνιστική της Elite League, σε ένα ματς που μεταδόθηκε τηλεοπτικά.

Οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή, μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 21-19 στο τέλος του, είδαν την ομάδα των Μεγάρων να ξεφεύγει και να προηγείται με 47-33 στο ημίχρονο, σε ένα διάστημα όπου τα λάθη είχαν φτάσει τα δέκα για την ομάδα μας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανερυθραϊκός πραγματοποίησε μια πολύ μεγάλη προσπάθεια να γυρίσει στο ματς και λίγο πριν από το φινάλε του κατάφερε, μάλιστα, να μειώσει τη διαφορά στους τέσσερις πόντους, βγάζοντας σκληράδα και υπομονή στις αποφάσεις του. Οι λεπτομέρειες, όμως, δεν ήταν με το μέρος του στο τέλος και η Μεγαρίδα επικράτησε με 82-76.

Η ομάδα μας παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Elite League με ρεκόρ 7-2, ισοβαθμώντας με τον Τρίτωνα μετά το τέλος της αγωνιστικής αυτής. Ο επόμενος αγώνας μας είναι το Σάββατο (10/12, 17:00) στο Κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής» με αντίπαλο τον Αίαντα Ευόσμου.

Μεγαρίδα-Πανερυθραϊκός 82-76

Διαιτητές: Τζαχάκης-Ζακεστίδης-Σκαλτσής

Δεκάλεπτα: 21-19, 47-33, 63-55, 82-76

Μεγαρίδα (Μάνταλος): Παλαιοχωρίτης 13 (3), Γκάτζιας 7 (1), Παπαγιάννης 11, Αγγελόπουλος 16 (2), Γερομιχαλός 12 (1), Καψαλός, Ντουμπίνσκι 10 (2), Σωτηράκης, Καλλινικίδης, Μότλεϊ 13, Ζαρκαδούλας

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Καλλιανιώτης 6 (2), Παπαδημητρίου 8 (1), Κωστόπουλος 3, Μωραΐτης 4 (1), Καμπουρίδης 6, Αρνόκουρος 9, Οικονομόπουλος 7 (1), Σταματογιάννης 10 (2), Ματαλιωτάκης 18, Ευστρατίου 5 (1)