Κύπελλο Ελλάδος: Μεγάλο ματς στον Υμηττό, αποκλεισμός με buzzer-beater για τον Πανερυθραϊκό

Στον Υμηττό και το κλειστό της ΠΥΡΚΑΛ σταμάτησε η πορεία του Πανερυθραϊκού μας στο Κύπελλο Ελλάδος, με την ομάδα μας να πραγματοποιεί ψυχωμένη εμφάνιση, αλλά να αποκλείεται από τη συνέχεια του Θεσμού, έπειτα από ένα ματς που «έσπασαν» καρδιές, γνωρίζοντας την ήττα από τον Αμύντα (70-68), με τρίποντο στην εκπνοή.

Οι παίκτες του κόουτς Χουχουλή μπήκαν, για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, πιο δυνατά στο παρκέ και με «όπλο» την πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο προηγήθηκαν γρήγορα με 6-13, στο 3ο λεπτό. Ο Αμύντας αντεπιτέθηκε και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου (20-19), ενώ ξέφυγε ακόμη και με +10 (31-21) στο 16′, εκμεταλλευόμενος το κενό διάστημα της ομάδας μας. Ο Πανερυθραϊκός, ωστόσο, «έτρεξε» δικό του σερί 10-0 στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου και ισοφάρισε σε 31-31, με την ανάπαυλα να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά με ένα καλάθι (33-31).

Στην τρίτη περίοδο, Αμύντας και Πανερυθραϊκός συμβάδιζαν στο σκορ, με την ομάδα του Υμηττού όμως, έπειτα από ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου να «χτίζει» διαφορά 9 πόντων (53-44) με τρίποντο του Κουκουνιά, για να στείλει αμέσως μετά (στο 31′)τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (57-46). Και πάλι, όμως, ο Πανερυθραϊκός ήταν εκεί, δεν παρέκκλινε του πλάνου του και έδειξε εκ νέου αντανακλαστικά, ισοφαρίζοντας στο 35′ με παλικαρίσια προσπάθεια του Σκάνδαλου σε 57-57, έπειτα από νέο σερί 11-0.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, με τον Αμύντα να κάνει το 65-59, ύστερα από τρίποντο του Βαρδιάνου, αλλά την ομάδα μας να κάνει απίστευτο come-back και με συνεχόμενα κλεψίματα, δύο του Ευστρατίου που έφερε το ματς στο 67-65 και ένα του Μωραΐτη που έδωσε την κατοχή στον Πανερυθραϊκό, να φτάνει μία «ανάσα» από μία τρομερή ανατροπή, αφού από την επαναφορά ο αρχηγός Τάσος Καλλιανιώτης, με τρίποντη «βόμβα» από τη γωνία, έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα μας (67-68), 13 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Ωστόσο, ο αγώνας επιφύλασσε κι άλλες συγκινήσεις, μιας και ο Αβάρ απάντησε και με δικό του τρίποντο στην εκπνοή του υπέροχου αυτού ντέρμπι έκανε το 70-68 και χάρισε τη νίκη στον Αμύντα, που σήμανε παράλληλα και την πρόκριση της ομάδας του Υμηττού στην επόμενη Φάση του Κυπέλλου.

Ευχόμαστε μέσα από την καρδιά μας στον αρχηγό του Αμύντα, Λεωνίδα Ζούπα, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας από το παιχνίδι, περαστικά και γρήγορη επάνοδο στους αγωνιστικούς χώρους.

Δεκάλεπτα: 17-19, 33-31, 55-46, 70-68

Διαιτητές: Θεονάς, Καραβίτης, Στρέμπας

Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Αβάρ 14 (4), Ζούπας, Τοπάλι 16 (1), Σιούντρης 11, Γκρέκας 8, Βαρδιάνος 3 (1), Κουκουνιάς 3 (1), Γιούση 2, Γκάτζο 1, Μπέλη 10 (1), Βύρλας 2 (10 ριμπ.).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μωραΐτης 10 (4 κλεψ.), Καλλιανιώτης 8 (2), Ντουζίδης, Κωστόπουλος 3 (1), Σκάνδαλος 10, Καμπουρίδης 12 (2), Τσάμης 3, Σταματογιάννης 13 (1), Καλογερίας 4, Ευστρατίου 5 (6 κλεψ.).