ΚΑΒΑΛΑ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 61-83 | 4η Αγωνιστική Elite League

Καβάλα - Πανερυθραϊκός 61-83

ΚΑΒΑΛΑ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΌΣ 61-83 | 4η Αγωνιστική Elite League

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα μας και μάλιστα με πειστικό τρόπο, καθώς ο Πανερυθραϊκός -έπειτα από αρκετά καλή εμφάνιση- επανήλθε στο δρόμο των θετικών αποτελεσμάτων επικρατώντας εκτός έδρας της αξιόμαχης Καβάλας με 61-83, για την 4η Αγωνιστική της Elite League.

Ύστερα από ένα «μουδιασμένο» πρώτο δεκάλεπτο, όπου η Καβάλα πατούσε καλύτερα στο παρκέ, είχε από την αρχή το προβάδισμα και κατάφερε να ξεφύγει και με διψήφια διαφορά (20-10) στο 7′ με τρίποντο του Γουίτλι, ο Πανερυθραϊκός όχι μόνο αντέδρασε, αλλά βρήκε την αυτοσυγκέντρωσή του και με μία καταιγιστική δεύτερη περίοδο, βελτίωσε αισθητά την άμυνά του, ήταν καταπληκτικός επιθετικά, και «τρέχοντας» ένα υπέρ του επιμέρους σκορ 13-25, πήρε τα «ηνία» του ματς και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 38-43. Οι παίκτες του κόουτς Χουχουλή, μάλιστα, συνέχισαν και στο δεύτερο μέρος από εκεί που είχαν σταματήσει στο πρώτο, διατήρησαν το ίδιο τέμπο και διεύρυναν διαρκώς τη διαφορά (με τρομερό επιθετικό πλουραλισμό, καθώς σκόραραν οι 11 από τους 12 παίκτες), η οποία στο 24′ έφτασε στο +14 έπειτα από όμορφο χουκ του Καμπουρίδη (41-55), για να «κλειδώσουν» τη νίκη όταν ο Σταματογιάννης με εύστοχο δίποντο «εκτόξευσε» το προβάδισμα του Πανερυθραϊκού στους 22 πόντους (56-78) στο 37ο λεπτό, με το τελικό 61-83 να σφραγίζει την τρίτη νίκη της ομάδας μας σε τέσσερις αγώνες.

Την επόμενη Αγωνιστική () της Elite League, ο Πανερυθραϊκός μας φιλοξενεί το πάντα επικίνδυνο Αγρίνιο, στο κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής», το Σάββατο 5/11 στις 17:00.

Δεκάλεπτα: 25-18, 38-43, 48-61, 61-83

Διαιτητές: Λόρτος, Κοϊμτζόγλου, Παζώλης

Καβάλα (Πενταζίδης): Γουίτλι 22 (5), Μπόζης 15 (2), Πουλιανίτης 8, Απαζίδης, Ευαγγελίδης, Πρίφτης, Πεχλιβανίδης, Ταχυρίδης, Αλμπάνης, Γουέμπστερ 10 (9 ριμπ.), Τσέλλος 6 (2).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παπανδρέου, Καλλιανιώτης 3 (1), Παπαδημητρίου 9 (1), Κωστόπουλος 7 (1), Μωραΐτης 8 (2 τρίπ., 4 κλεψ.), Καμπουρίδης 11 (1), Μερμίγκης 4, Αρνόκουρος 7, Οικονομόπουλος 2, Σταματογιάννης 10 (1 τρίπ., 11 ριμπ.), Ματαλιωτάκης 20 (2), Ευστρατίου 2.