ΚΑΡΔΙΤΣΑ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 76-58

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – 17η Αγωνιστική

Την δεύτερη ήττα του στα τελευταία επτά παιχνίδια γνώρισε ο Πανερυθραϊκός μας, ο οποίος «πλήρωσε» το κάκιστο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά και την πρωτοφανή αστοχία του (6/30 τρίπ.), με τον ΑΣ Καρδίτσας, απ’ την άλλη, να έχει τρομερά ποσοστά ευστοχίας (ειδικά στο α’ μέρος) και να φτάνει στη νίκη με 76-58, για την 17η Αγωνιστική της Α2.

Στα θετικά για την ομάδα μας, η επιστροφή του Θανάση Ντουζίδη, έπειτα από περίπου 1,5 μήνα απουσίας, μετά τον σοβαρό τραυματισμό του.

Οι γηπεδούχοι, με την ψυχολογία στα ύψη από τη μεγάλη τους νίκη επί του Ολυμπιακού, ξεκίνησαν καλύτερα, με ένα γρήγορο 8-0 στο 2ο λεπτό, αλλά ο Πανερυθραϊκός αντέδρασε άμεσα και με ένα δικό του 8-0 σερί ισοφάρισε σε 11-11 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, Μάλιστα, πέρασε και μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (13-16), με τρίποντο του Φιλιππάκου, ένα λεπτό αργότερα και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με την ομάδα μας να έχει το πάνω χέρι (18-22). Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο, η έλλειψη συγκέντρωσης στην αμυντική λειτουργία και η μεγάλη αστοχία στα ελεύθερα σουτ, την ώρα που οι γηπεδούχοι έβλεπαν το καλάθι σαν… βαρέλι, ευστοχώντας σχεδόν στα πάντα (60% ευστοχία στα τρίποντα, στο β’ δεκ.), είχε ως αποτέλεσμα ένα επιμέρους 26-4 υπέρ της Καρδίτσας, το οποίο αποδείχθηκε και καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα, με την ανάπαυλα να βρίσκει τον ΑΣΚ προηγούμενο με 18 πόντους (44-26).

Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος, παρά το μομέντουμ, το οποίο είχαν οι γηπεδούχοι, ο Πανερυθραϊκός έβγαλε μαχητικό πνεύμα και δεν τα παράτησε, με τους παίκτες μας (που αγωνίζονται με υπερσυσσωρευμένη κόπωση, ελλείψει λύσεων, μετά τους τραυματισμούς) να προσπαθούν να μπουν ξανά στο ματς από την άμυνα, μιας και βρέθηκαν σε κακή μέρα επιθετικά (6/30 τρίπ., 13/35 δίπ.), και τα κατάφεραν, αφού οι συνδυαστικές άμυνες με παγίδες και πίεση σε όλο το γήπεδο, που σχεδίασε το τεχνικό τιμ, είχαν αποτέλεσμα. Έτσι, το -22 (50-28) του 24ου λεπτού, μετατράπηκε σε 57-47 στο 32′, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Στα τελευταία λεπτά, όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι πολύ μεγάλα και δύσκολα σουτ, την ίδια στιγμή που τα ελεύθερα σουτ, τα οποία βρήκε ο Πανερυθραϊκός και θα τον έβαζαν ξανά στο παιχνίδι, δεν βρήκαν στόχο, με την Καρδίτσα να φτάνει τελικά στη νίκη, διευρύνοντας μάλιστα τη διαφορά στο τέλος (76-58).

Επόμενος αντίπαλος το γειτονικό Μαρούσι, το οποίο ο Πανερυθραϊκός μας θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας, την προσεχή Τετάρτη (9/6, 17:00), στο κλειστό Αγίου Θωμά, για την 18η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 18-22, 44-26, 57-43, 76-58

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Ταρενίδης Κ., Αγραφιώτης

ΑΣ Καρδίτσας (Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 9 (1), Αμβράζης, Καρράς 7 (9 ριμπ.), Μακρής, Κακλαμάνος 18 (4), Γκρέκας 5 (1), Βαβάτσικος 17 (4/5 τρίπ., 10 ριμπ.), Καλλές 2, Τσούκας 13 (2), Μόσορας 5 (1).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Καλλιανιώτης 7 (1), Ντουζίδης, Βουγιούκας 8 (8 ριμπ.), Σκάνδαλος 9 (1), Γεωργιάδης 2, Καμπουρίδης 6 (2), Στάθης 2, Παπανικολάου, Στασινόπουλος, Αθανασούλας 5, Βαρδής, Φιλιππάκος 19 (8 ριμπ.).

U18 Reds: Μόνο υπερηφάνεια για μια σπουδαία σεζόν των Εφήβων του Πανερυθραϊκού!

Μια εξαιρετική χρονιά ολοκληρώθηκε, συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε! Ο Πανερυθραϊκός κοίταξε για άλλη μια χρονιά ακόμη πιο ψηλά στην υλοποίηση του αναπτυξιακού του προγράμματος και αυτό

Περισσότερα »

U18 Reds: Για να κοιτάξουν πιο ψηλά με τον Παναθηναϊκό στο Κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος»

Ο Πανερυθραϊκός συνεχίζει, βήμα προς βήμα, την εξέλιξη του αναπτυξιακού του προγράμματος, με τους U18 Reds να έχουν υπάρξει την φετινή σεζόν χαρακτηριστικούς του εκφραστές,