ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 73-76

Β’ ΕΘΝΙΚΗ – 6η Αγωνιστική

Πρώτο διπλό για φέτος! Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση για 35 λεπτά, ο Πανερυθραϊκός, παρότι έκανε τα εύκολα… δύσκολα στα τελευταία λεπτά, πανηγύρισε το πρώτο του διπλό τη φετινή αγωνιστική περίοδο, μέσα στα Μελίσσια, επικρατώντας με 73-76 του ΚΑΟ Μελισσίων, για την 6η “στροφή” του πρωταθλήματος!

Ωστόσο, το αποψινό διπλό είχε και… διπλή σημασία για τον Πανερυθραϊκό, αφού πέραν της σπουδαίας νίκης για την ομάδα μας (δίχως τον Χριστόφορο Λυκογιάννη, που παραμένει στα “πιτς”), το δεύτερο μεγάλο κέρδος της αναμέτρησης ήταν η επιστροφή στην αγωνιστική δράση του Παναγιώτη Στάθη, ο οποίος… έσπασε όλα τα κοντέρ και πραγματοποίησε το ντεμπούτο του για φέτος ΕΝΑΝ ολόκληρο μήνα (!) νωρίτερα απ’ ό,τι υπολόγιζαν οι γιατροί, έπειτα από τον σοβαρότατο τραυματισμό του με την Εθνική Ρωσίας U19 το περασμένο καλοκαίρι, έχοντας μάλιστα και σημαντική συμβολή στη νίκη επί των Μελισσίων (8π.)! Συν τοις άλλοις, αυτό ήταν το πρώτο ματς χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και για τον Γιώργο Δέλλιο, μετά τους συνεχείς τραυματισμούς από την αρχή της σεζόν.

Η ομάδα μας μπήκε από το πρώτο λεπτό ενεργοποιημένη και σοβαρή, είχε βασικό της “όπλο” την άριστη αμυντική της λειτουργία, πέρασε μπροστά στο σκορ μετά το αρχικό 5-0 των Μελισσίων και από εκείνο το σημείο κι έπειτα ουσιαστικά δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο μάλιστα (17-20), οι παίκτες μας σταδιακά άρχισαν να “χτίζουν” διαφορά, η οποία με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της μέχρι εκείνο το σημείο (32-44). Μετά την ανάπαυλα, δεν διαφοροποιήθηκε η κατάσταση, με τον Πανερυθραϊκό να ελέγχει πλήρως, διατηρώντας συνεχώς μία διαφορά της τάξεως των 8-12 πόντων, για το 50-60 του 30ου λεπτού. Ο Πανερυθραϊκός, ωστόσο, δεν σταμάτησε εκεί και στο 32′, με διαδοχικά τρίποντα των Αντωνίου και Νικολακόπουλου, “έγραψε” το 50-66, με την πλάστιγγα να γέρνει για τα… καλά πλέον στη μεριά της ομάδας μας. Η κυριαρχία του Πανερυθραϊκού, όμως, σταμάτησε στα αμέσως επόμενα λεπτά, όπου η ομάδα μας έκανε… όλα τα λάθη μαζεμένα στο τελευταίο πεντάλεπτο, δίνοντας την ευκαιρία στους μαχητικότατους και αξιόμαχους γηπεδούχους να μπουν ξανά στο ματς, να “ψαλιδίσουν” σταδιακά τη διαφορά και να μειώσουν μάλιστα στους 2 πόντους (!), δύο λεπτά πριν από τη λήξη (69-71)! Εκεί, όμως η ποιότητα, η ψυχή και ο μπασκετικός εγωισμός των παικτών μας δεν άφησαν άλλα περιθώρια, με τον Βουγιούκα να σκοράρει 4 συνεχόμενους πόντους και τον Γιαουρτόγλου, με το σκορ στο 73-75, να κόβει στα ίσια τον Οικονομόπουλο σε σουτ τριών πόντων, 2” πριν από το τέλος, με τον Παππά να διαμορφώνει το τελικό 73-76 σε σχεδόν “νεκρό” χρόνο, ευστοχώντας σε 1/2 βολές!

Σε μία κίνηση που αποδεικνύει ότι ο Πανερυθραϊκός είναι και λειτουργεί ως Οικογένεια, άπαντες μετά τη λήξη αφιέρωσαν τη νίκη στον επανεμφανισθέντα Παναγιώτη Στάθη μετά την πολύμηνη περιπέτεια του τραυματισμού του, με τους παίκτες και τους προπονητές μας να πανηγυρίζουν μαζί με τους φιλάθλους μας το πρώτο φετινό διπλό!

Την επόμενη Αγωνιστική (7η), η οποία θα διεξαχθεί το ΣΑΒΒΑΤΟ 16/11 και ώρα 17:00, ο Πανερυθραϊκός υποδέχεται στο κλειστό “Στέλιος Καλαϊτζής” τη ΝΕ Μεγαρίδος. ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ!

Δεκάλεπτα: 17-20, 32-44, 50-60, 73-76

Διαιτητές: Ραχιώτης, Αποστολίδης, Σκαλτσής

ΚΑΟ Μελισσίων (Δάγλας): Κυπαρίσης 6, Στεργίου, Οικονομόπουλος 17 (1), Ζαραϊδώνης 5 (1), Τοπάλης 7 (1), Παπαφλωράτος 9 (3), Ζήρος 7 (1), Καραβανάς 14, Καραχάλιος 8.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 14, Δέλλιος 6, Νικολακόπουλος 8 (2), Καλλιανιώτης 2, Ντουζίδης 5 (1), Βουγιούκας 15 (2), Σκάνδαλος 7 (9 ριμπ.), Γιαουρτόγλου 8 (1), Στάθης 8, Αντωνίου 3 (1).