ΦΕΑ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 80-96 | 13η Αγωνιστική Elite League

Επιστροφή στις επιτυχίες για την ομάδα μας

Ο Πανερυθραϊκός επέστρεψε στις νίκες, αφού επικράτησε με 96-80 της ΦΕΑ στο Κλειστό «Απόστολος Κόντος» της Νέας Φιλαδέλφειας για τη 13η αγωνιστική της Elite League.

Η ομάδα μας ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και έχοντας πολλαπλές λύσεις στην επίθεση κατάφερε να προηγηθεί με 19-31. Διαχειρίστηκε, μάλιστα, το γεγονός ότι δύο από τους πλέι μέικερ της, Μωραΐτης και Ευστρατίου, αλλά και ο εξίσου σημαντικός στη ρακέτα Αρνόκουρος, χρεώθηκαν νωρίς με τρίτο φάουλ, με αποτέλεσμα να μείνει μπροστά με 38-49 στο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή να συνεχίζουν σε πολύ καλό επιθετικό ρυθμό, με τον Παππά παράλληλα να προσφέρει ηρεμία έναντι της απουσίας των χρεωμένων με φάουλ πόιντ γκαρντ, και αυτό τους κράτησε μπροστά με 60-78. Στο τέλος, ο Πανερυθραϊκός είχε απάντηση σε κάθε προσπάθεια των γηπεδούχων να επιστρέψουν, πανηγυρίζοντας την νίκη με διάφορα 16 πόντων, με τον 17χρονο κληθέντα στην Εθνική Εφήβων Γιάννη Ιωαννίδη, παράλληλα, να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του.

Ο επόμενος αγώνας μας είναι το επόμενο Σάββατο (21/1, 17:00) στο Κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής» με αντίπαλο τον Παπάγου.

ΦΕΑ-Πανερυθραϊκός 80-96

Διαιτητές: Μηλαπίδης-Μαρινάκης-Ρίζος

Δεκάλεπτα: 19-31, 38-49, 60-78, 80-96

ΦΕΑ (Καρατζάς): Στεργιάκης 16 (1), Κοντός 6, Ζήρος 2, Λίτσος 2, Παπανικολάου, Καραχάλιος 20 (2), Δεϊμέζης 3, Καραλευθέρης 14, Γαρέζος 4, Δρόσος 13, Γεωργοπαπαδάκος

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 8 (2), Καλλιανιώτης, Παπαδημητρίου 12, Κωστόπουλος 6 (2), Μωραΐτης 6 (1), Αρνόκουρος 18 (2), Ιωαννίδης, Οικονομόπουλος 16 (2), Σταματογιάννης 23 (3), Ματαλιωτάκης 7, Ευστρατίου