ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 80-79 | 11η Αγωνιστική Elite League

Ήττα στο φινάλε του 2022

Ο Πανερυθραϊκός δεν κατάφερε να κλείσει θετικά το 2022, καθώς ηττήθηκε στο Σχηματάρι με 80-79 από τον Ερμή, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Elite League, παραμένοντας ωστόσο στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο αγώνας ξεκίνησε σκληρά και με νευρικότητα από τις δύο πλευρές, με το σκορ να πηγαίνει χαμηλά και να βρίσκεται στο 15-14 υπέρ των γηπεδούχων στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή επέτρεψαν στους γηπεδούχους να σκοράρουν 27 πόντους, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω με διαφορά πέντε πόντων στην ανάπαυλα (42-37).

Με αντεπίθεση διαρκείας στην τρίτη περίοδο, όμως, ο Πανερυθραϊκός κατάφερε να αντιστρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να προηγηθεί με 60-63. Ο αγώνας εξελίχθηκε με αγωνιώδη τρόπο στο φινάλε του, με ένα λέι απ του Ζαρμακούπη στα 23.3” για την εκπνοή να χαρίζει την νίκη με 80-79 στον Ερμή Σχηματαρίου, αφού η ομάδα μας δε βρήκε τη λύση στην επίθεσή της, για να πάρει το «διπλό».

Ο πρώτος αγώνας για το 2023 μας βρίσκει στις 7 Ιανουαρίου και στις 17:00 αντιμέτωπους με την Ελευθερούπολη στο Κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής».

Ερμής Σχηματαρίου-Πανερυθραϊκός 80-79

Διαιτητές: Ζακεστίδης-Φραγκούλη-Μαρτινάκος

Δεκάλεπτα: 15-14, 42-37, 60-63, 80-79

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Μπράιαντ 19 (3), Ουάιλι 2, Νάκης, Ζαρμακούπης 8 (1), Πάππος 2, Καλημέρης, Μέξης 6, Φιλοξενίδης 6 (2), Μητσιμπόνας 2, Τάταρης 9, Κυρίτσης 26 (1)

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Καλλιανιώτης 12 (3), Παπαδημητρίου 12 (1), Κωστόπουλος, Μωραΐτης 18 (2), Καμπουρίδης 12, Αρνόκουρος, Οικονομόπουλος 2, Σταματογιάννης 8, Ματαλιωτάκης 10, Ευστρατίου 5