ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 67-75

Β’ ΕΘΝΙΚΗ – 18η Αγωνιστική

Με την 13η του νίκη στα 14 τελευταία παιχνίδια έφυγε από το «Σαλούν» ο Πανερυθραϊκός, καθώς επικράτησε και του Παπάγου με 67-75, για την 18η Αγωνιστική της Β’ Εθνικής, συνεχίζοντας έτσι την εξαιρετική του φετινή πορεία και τις καλές εμφανίσεις, στην επανεμφάνιση του Λουκά Γιαουρτόγλου, έπειτα από σχεδόν ένα μήνα απουσίας.

Με τη νίκη αυτή, ο Πανερυθραϊκός παρέμεινε σταθερά στην θέση του βαθμολογικού πίνακα, με ένα ματς περισσότερο από το Μαρούσι, που ακολουθεί σε απόσταση ενός βαθμού.

Η ομάδα μας μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 3-7 στο 3′, ωστόσο ένα μπλακ-άουτ και ένα πολύ κακό διάστημα, σε άμυνα (κυρίως) και επίθεση, από το 3ο λεπτό μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, έδωσε τη δυνατότητα στον Παπάγο να βρει ρυθμό και ψυχολογία και να προηγηθεί ακόμη και με 10 πόντους, με το πέρας των πρώτων δέκα λεπτών (25-15 στο 10′)! Παρ’ όλα αυτά, η αντίδραση δεν άργησε να έρθει απ’ τους παίκτες μας, οι οποίοι από τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα ήταν ανώτεροι, έβγαλαν πάθος και χαρακτήρα, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στην άμυνα (σ.σ. χαρακτηριστικό το ότι δέχθηκαν μόλις 18 πόντους σε 20 λεπτά, από το 10′ μέχρι το 30′), χαρίζοντας παράλληλα στους φιλάθλους και όμορφο -κατά διαστήματα- μπάσκετ! Επί της ουσίας, ο Πανερυθραϊκός έγειρε καθοριστικά την πλάστιγγα υπέρ του από το 3ο δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκε με 15 πόντους (38-53) στο 26ο λεπτό, ενώ στο 35′ ξέφυγε με τη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα (51-68), “κλειδώνοντας” το πολύτιμο διπλό, με τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης να αποκτούν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Επόμενος αντίπαλος για τον Πανερυθραϊκό μας ο Πρωτέας Βούλας, τον οποίο θα φιλοξενήσουμε τη μεθεπόμενη Κυριακή (23/2, 17:00), στο κλειστό “Στέλιος Καλαϊτζής”, για την 19η Αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 25-15, 32-37, 43-57, 67-75

Διαιτητές: Τσαρούχα, Τσολάκος, Χριστοδουλάκης

ΑΣ Παπάγου (Διαμαντόπουλος): Παπαζήσης 6, Τρίχας 4, Χρυσός 24 (2), Καρακατσάνης 12 (2), Κώτσης, Αγγελόπουλος 5, Σοφρωνάς 8 (2), Τσιτσιγιάννης 8 (1).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 10 (1), Νικολακόπουλος 7 (1), Καλλιανιώτης 12 (4/7 τρίπ., 7 ριμπ.), Ντουζίδης 8 (2), Βουγιούκας 8 (7 ριμπ.), Σκάνδαλος 6 (1 τρίπ., 8 ασίστ), Γιαουρτόγλου 6 (2), Στάθης 8 (1), Αντωνίου, Στασινόπουλος, Λυκογιάννης 10 (2).