ΑΙΓΑΛΕΩ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 93-88

Β’ ΕΘΝΙΚΗ – 13η Αγωνιστική

Ποδαρικό… με ήττα έκανε ο Πανερυθραϊκός μας στο 2020, αφού δεν κατάφερε να συνεχίσει το αήττητο σερί του για ένατο διαδοχικό παιχνίδι και παρότι έφτασε μία «ανάσα» από μία τρομερή ανατροπή -κόντρα στη ροή του ματς- μέσα στο «Στ. Βενέτης», γνώρισε την ήττα από το Αιγάλεω με 93-88, στην πρώτη αναμέτρηση του νέου έτους.

Η ομάδα μας παρουσιάστηκε πολύ κακή αμυντικά, είχε μηδενική συγκέντρωση και κακή προσέγγιση του αγώνα, δίνοντας τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να πάρουν το προβάδισμα (μετά το αρχικό 5-8 του Πανερυθραϊκού στο 3′) και να το διατηρήσουν μέχρι τέλους. Χαρακτηριστικό της αμυντικής εικόνας των παικτών μας οι 54 πόντοι που δέχθηκαν στο πρώτο ημίχρονο (54-44). Στο δεύτερο μέρος, ο Πανερυθραϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε στους 6, στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, όμως το Αιγάλεω με την ψυχολογία από το πρώτο ημίχρονο με το μέρος του, έστειλε εκ νέου τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (73-61 στο 30′). Μάλιστα, το «Σίτι» εκτόξευσε ακόμη και στο +16 το υπέρ του προβάδισμα στο 35′ (82-66), γέρνοντας την πλάστιγγα αποφασιστικά υπέρ του.

Ωστόσο, οι παίκτες μας έστω και αργά αφυπνίστηκαν και κόντρα στη ροή της αναμέτρησης στα τελευταία 5 λεπτά βάλθηκαν να κάνουν μία επική ανατροπή, παίζοντας όπως δεν έπαιξαν σε όλο το προηγούμενο 35λεπτο, με τρομερό πάθος και με απίστευτα αποθέματα ενέργειας. «Τρέχοντας» ένα επιμέρους σκορ 16-2, ο Πανερυθραϊκός μετέτρεψε το 82-66 σε 84-82, με διαδοχικές σπουδαίες άμυνες και μεγάλα καλάθια. Δυστυχώς, όμως, η υπερπροσπάθεια των παικτών μας στο τελευταίο 5λεπτο δεν έφτανε, καθώς η ανατροπή… έμεινε στη μέση, με τον Δόξα να «γράφει» -ευστοχώντας σε δύο βολές- το τελικό 93-88.

Την επόμενη Αγωνιστική (14η), ο Πανερυθραϊκός φιλοξενεί τον ΟΦΗ, στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της ομάδας μας για το 2020, την επόμενη Κυριακή 12/1 και ώρα 17:00, στο «Στέλιος Καλαϊτζής».

Δεκάλεπτα: 28-17, 54-44, 73-61, 93-88

Διαιτητές: Μπίκας, Τσάτσης, Χριστοδουλάκης

Αιγάλεω (Σορώτος): Κυριακόπουλος 9 (1), Αγγελόπουλος 3 (1), Καράβολας 21 (2), Κούρτης 16 (3), Οικονομόπουλος Κ. 3 (1), Τσιαμπάς 3 (1), Οικονομόπουλος Λ. 3, Δόξας 35 (3).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 2, Νικολακόπουλος 2, Καλλιανιώτης 14 (3), Ντουζίδης 7 (1), Βουγιούκας 12, Σκάνδαλος 17 (2), Γιαουρτόγλου 23 (5/8 τρίπ.), Στάθης 7 (1), Αντωνίου, Στασινόπουλος 4 (5 ριμπ., 3 ασίστ), Λυκογιάννης.