Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΦΗΒΩΝ - ΠΡΕΜΙΕΡΑ U17 Reds

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΚΟΛΛΕΓΙΟ DEREE 50-43 (Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΦΗΒΩΝ – ΠΡΕΜΙΕΡΑ)

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΦΗΒΩΝ – ΠΡΕΜΙΕΡΑ U17 Reds

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΚΟΛΛΕΓΙΟ DEREE (ΝΤΕΡΗ) 50-43

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησαν οι U17 Reds του Πανερυθραϊκού στο Πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας Εφήβων της ΕΣΚΑ, καθώς η ομάδα μας στην πρεμιέρα της άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και επικράτησε του Κολλεγίου Deree με 50-43, πραγματοποιώντας ιδανική εκκίνηση στη διοργάνωση!

Το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκειά του ήταν κλειστό, με τους αντιπάλους να συμβαδίζουν σε όλο το πρώτο ημίχρονο στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο τρίτο δεκάλεπτο να καλύψουν τη μικρή διαφορά των 4 πόντων που δημιούργησε ο Πανερυθραϊκός στο ημίχρονο, περνώντας μάλιστα μπροστά με 6 πόντους στο 30′ (σ.σ. η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς ως τότε). Ωστόσο, οι παίκτες μας, παρότι δεν απέφυγαν τα εύκολα λάθη (ελέω… άγχους πρεμιέρας), στην τελευταία περίοδο έκαναν σπουδαία δουλειά αμυντικά, “καθάρισαν” τα ριμπάουντ, έβγαλαν τρομερή ενέργεια και διάθεση και με… υψηλά τα επίπεδα συγκέντρωσης ανέτρεψαν την κατάσταση, φτάνοντας μάλιστα στη νίκη με τη μέγιστη τιμή της (50-43), διαχειριζόμενοι άριστα το προβάδισμα που “έχτισαν”, τα τελευταία λεπτά.

Την επόμενη Αγωνιστική (2η), οι U17 Reds του Πανερυθραϊκού (Έφηβοι Α’) δοκιμάζονται εκτός έδρας με τον ΑΣΕ Δούκα, τον οποίο και θα αντιμετωπίσουν την Τρίτη 1/10 και ώρα 21:30, στο κλειστό του ΔΑΪΣ.

Δεκάλεπτα: 13-15, 24-20, 29-35, 50-43

Διαιτητές: Τσάτσης, Ουσταμπασίδης

Πανερυθραϊκός (Νούσης, Πιτσινός): Βασιλείου, Λαμπρόπουλος 8, Τατάκης, Χαρμπ, Κόκκορης 4, Κόπτσας 7 (1), Στασιμιώτης 6 (2), Στυλιανός 10 (2), Μαστόρος , Τσάδαρης, Πασχαλίδης 15 (3), Ανδρουτσόπουλος.

Deree (Μακρυδήμας): Καραχρήστος 11, Πάνου, Δαελής 12 (2), Λεγάκης 5, Λάζος, Ψαρογιώργος, Γλυνιαδάκης, Παπαθανασίου 1, Σιδέρης 6, Ρεκουνιώτης 1, Χρήστου 7 (1), Παναγιωτούνης .