U15 Reds: ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΝΤΕΡΗ/Deree 60-83 (11η Αγ.)

11η Αγωνιστική U15 Reds (Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ) – 1ος Όμιλος

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΝΤΕΡΗ (Deree) 60-83

Πολύ καλή προσπάθεια για 35 λεπτά έκαναν οι U15 Reds του Πανερυθραϊκού μας, απέναντι στο Κολλέγιο Ντερή (Deree), κοιτάζοντας στα μάτια μία απ’ τις δυνατές ομάδες της Β’ Κατηγορίας της ΕΣΚΑ, με το τελικό 60-83 να αδικεί τη συνολική τους παρουσία στο ματς και να μην είναι αντιπροσωπευτικό της εικόνας του παιχνιδιού, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι στα τέλη της τρίτης περιόδου η ομάδα μας βρισκόταν μπροστά με 52-51!

Έτσι, ο Πανερυθραϊκός υποχρεώθηκε στην πέμπτη του ήττα και έχει πλέον ρεκόρ 6-5, παραμένοντας ωστόσο στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, δύο βαθμούς μακριά από την πρώτη τετράδα.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο (15-15), ωστόσο στα επόμενα 10 λεπτά οι φιλοξενούμενοι, εκμεταλλευόμενοι κάποιες (αμυντικές και επιθετικές) ολιγωρίες της ομάδας μας, ξέφυγαν στο σκορ, ακόμη και με 11 πόντους διαφορά, με το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά με 32-41. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες μας (που χρησιμοποιήθηκαν όλοι από τους προπονητές μας, Χάρη Μπίσκα και Αλέξανδρο Δρυμαλίτη, παρά τη βαρύτητα της αναμέτρησης) μπήκαν… σαν ταύροι στο δεύτερο ημίχρονο και πραγματοποιώντας ένα “μαγικό” δεκάλεπτο κατάφεραν όχι μόνο να ισορροπήσουν, αλλά να περάσουν και μπροστά στο σκορ με 52-51, λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, σκορπώντας ενθουσιασμό και στην κερκίδα!

Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι μέχρι και τα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου, όμως κάπου εκεί τα παιδιά μας δεν κατάφεραν να διαχειριστούν το άγχος και με συνεχόμενα λάθη και βιαστικές επιλογές έδωσαν την ευκαιρία στην αντίπαλη ομάδα να βρει πολλούς εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και μέσα σε ένα πεντάλεπτο το άκρως αμφίρροπο -μέχρι εκείνη τη στιγμή- ματς εξελίχθηκε σε ευρεία ήττα για τον Πανερυθραϊκό μας, χωρίς φυσικά αυτό να μειώνει στο ελάχιστο την προσπάθεια των παιδιών μας έως εκείνο το χρονικό σημείο, την οποία και κρατούν εν όψει της συνέχειας!

Πλέον, οι U15 Reds του Πανερυθραϊκού στρέφουν την προσοχή τους στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Ακαδημία Ανάπτυξης Αθλητών, την οποία θα φιλοξενήσουμε την προσεχή Τρίτη 10/12 και ώρα 21:30, στο κλειστό “Στέλιος Καλαϊτζής” για την 12η Αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 15-15, 32-41, 52-53, 60-83

Διαιτητές: Βαγγάλης, Καψιώχας

Πανερυθραϊκός Reds (Μπίσκας, Δρυμαλίτης): Χαλάτσης, Πράπας, Θωμαΐδης, Παπαθανασίου, Κόπτσας, Λιακόπουλος, Χατζηθεοδώρου, Αλότσι, Δημόπουλος, Αϊβαλιώτης, Στάθης, Μπίζιος.