U15 Reds: ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 70-63 (20η Αγ.)

20η Αγωνιστική U15 Reds (Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ) – 1ος Όμιλος

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 70-63

Η εξαιρετική δουλειά (σε όλα τα επίπεδα) στα τμήματα Υποδομής και τις Ακαδημίες του Συλλόγου αντικατοπτρίζεται διαρκώς ΚΑΙ στο παρκέ, με τους U15 Reds του Πανερυθραϊκού να το επιβεβαιώνουν για ακόμη μία φορά, στην παρθενική τους συμμετοχή στην Β’ Κατηγορία Παίδων της ΕΣΚΑ, αφού πραγματοποίησαν αξιοσημείωτη εμφάνιση στο Χαϊδάρι, απέναντι στην πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Δάφνη Δαφνίου και παρά την ήττα στις λεπτομέρειες με 70-63, για την 20η Αγωνιστική του πρωταθλήματος, απέδειξαν ότι χρόνο με το χρόνο παρουσιάζονται όλο και καλύτεροι.

Τα παιδιά μας μετά το κακό τους ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο (23-9), στη συνέχεια έπιασαν εξαιρετική απόδοση, εμφάνισαν πολλές από τις αρετές στο παιχνίδι τους, τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση, επιστρέφοντας εντυπωσιακά στο ματς, απέναντι μάλιστα στους πρώτους της βαθμολογίας. Με ορθολογικό μπάσκετ και τρομερή αμυντική λειτουργία, ο Πανερυθραϊκός όχι μόνο δεν τα παράτησε μετά το πολύ άσχημο πρώτο δεκάλεπτο και τη διψήφια διαφορά των γηπεδούχων, αλλά ήταν μέχρι το τέλος ανταγωνιστικός (σ.σ. έφτασε ακόμη και στην ισοφάριση 60-60, δύο λεπτά πριν το τέλος), με τους παίκτες μας να εμφανίζουν χαρακτήρα “μαχητή” και να αφήνουν απόλυτα ικανοποιημένους τους προπονητές μας, Χάρη Μπίσκα και Αλέξανδρο Δρυμαλίτη, για την προσπάθεια και την εικόνα τους! Μάλιστα, η ομάδα μας είχε την ευκαιρία να φτάσει στη νίκη της… χρονιάς, ωστόσο στο 38′ και με το σκορ στο 60-60 ο Πανερυθραϊκός είχε τέσσερις ευκαιρίες να περάσει μπροστά, αλλά δεν τα κατάφερε, με τη Δάφνη να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει τελικά εκείνη το ροζ φύλλο.

Επόμενος αντίπαλος για τους U15 Reds του Πανερυθραϊκού μας ο ΣΚ Άνοιξης, τον οποίο θα φιλοξενήσουμε την προσεχή Τρίτη 3/3 και ώρα 21:30, στο κλειστό “Στέλιος Καλαϊτζής”, για την 21η Αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 23-9, 39-33, 55-51, 70-63

Διαιτητές: Πετράκης, Γέρος

Πανερυθραϊκός Reds (Μπίσκας, Δρυμαλίτης): Χαλάτσης, Ρούμπος, Θωμαΐδης, Κοκκαλάκης, Χριστοδούλου, Κούρταλης, Χατζηθεοδώρου, Αλότσι, Λιακόπουλος, Πράπας, Στάθης, Μπίζιος.