Πανερυθραϊκός: Ιστορική πρόκριση στο Final Four της Elite League!

Ο Πανερυθραϊκός έγραψε ιστορία! Η ομάδα μας επικράτησε του Ηρακλή με 69-67 στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς για το Final Eight και προκρίθηκε στο Final Four της Elite League, σε μια σπουδαία διάκριση της ομάδας μας! Μια διάκριση, που μας φέρνει σε απόσταση μίας νίκης από την Basket League, παίζοντας στον ημιτελικό με αντίπαλο το Μαρούσι ή τον Κόροιβο Αμαλιάδας. Μια διάκριση, που δικαιώνει το μεγαλόπνοο αναπτυξιακό πλάνο του συλλόγου μας, φτάνοντας σε αυτό το σημείο με Έλληνες παίκτες και χωρίς την παρουσία ξένων παικτών.

Ο αγώνας ξεκίνησε με νευρικότητα για τις δύο ομάδες, με τον Πανερυθραϊκό χάρη στη σκληρή άμυνά του να καταφέρνει να προηγηθεί με 15-11 στην πρώτη περίοδο. Το σκηνικό δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, με τον Ηρακλή όμως να εκμεταλλεύεται ορισμένα λάθη μας και να ισοφαρίζει σε 31-31 στο ημίχρονο.

Οι δύο πλευρές πήγαιναν χέρι χέρι σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, επί της ουσίας, με το σκορ να βρίσκεται στο 46-46 στο τέλος της τρίτης περίοδου. Πετυχαίνοντας, όμως, τα μεγάλα σουτ και βγάζοντας προσωπικότητα, αυταπάρνηση και ψυχραιμία στο φινάλε, οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή πήρε την νίκη με 69-67 και τη σπουδαία πρόκριση στο Final Four της Elite League.

Πανερυθραϊκός-Ηρακλής ΚΑΕ 2022 69-67

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Μαλαμάς-Λιότσιος (Μωϋσιάδης)

Δεκάλεπτα: 15-11, 31-31, 46-46, 69-67

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Καλλιανιώτης 6 (2), Παπαδημητρίου 10, Κωστόπουλος, Μωραΐτης 3 (1), Καμπουρίδης 11, Αρνόκουρος, Οικονομόπουλος 13 (2), Σταματογιάννης 5, Ματαλιωτάκης 6 (1), Ευστρατίου 15 (1).

Ηρακλής ΚΑΕ 2022 (Μπούτσκος): Παπαρέγκας 13 (3), Γοργόνης 2, Λιάπης 3, Μακρής, Χαριτόπουλος 9, Ζορμπάς 2, Άλεν 15 (1), Παπαντωνίου 2, Τέιλορ 21 (3), Βουλγαρόπουλος.