ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ 82-88 | 3η Αγωνιστική Elite League

Πανερυθραϊκός

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΌΣ – ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ 82-88 | 3η Αγωνιστική Elite League

Την πρώτη του φετινή ήττα γνώρισε ο Πανερυθραϊκός μας, ο οποίος έπειτα από τέσσερις συνεχόμενες νίκες σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο, δεν τα κατάφερε απέναντι στον Κόροιβο Αμαλιάδας, ο οποίος έφυγε με τη νίκη από το «Στέλιος Καλαϊτζής», επικρατώντας στις λεπτομέρειες με 82-88.

Παρά το εξαιρετικό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν γρήγορα-γρήγορα με 2-10, ο Πανερυθραϊκός πιέζοντας αποτελεσματικά υποχρέωσε σε λάθη και άστοχες επιθέσεις τον Κόροιβο και «τρέχοντας» δικό του εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 26-9, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 28-19! Ωστόσο, οι Ήλειοι επανέκαμψαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και όχι μόνο «ψαλίδισαν» τη διαφορά, αλλά με διαδοχικά τρίποντα πέρασαν εκ νέου μπροστά για το 43-48 του ημιχρόνου. Η τρίτη περίοδος κύλησε με τους αντιπάλους να βρίσκονται κοντά στο σκορ, χωρίς να μπορεί κάποια από τις δύο ομάδες να ξεφύγει, ωστόσο με ένα ξέσπασμα και ένα γρήγορο σερί 10-0 στο τελευταίο δίλεπτο ο Κόροιβος ξέφυγε με 57-67, για να κλείσει το δεκάλεπτο με το τρίποντο του Σταματογιάννη, δίνοντας «ανάσα» στον Πανερυθραϊκό έπειτα από αρκετή ώρα (60-67). Τα τελευταία δέκα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρούν διαρκώς το υπέρ τους προβάδισμα, ξεφεύγοντας με 8 πόντους (73-81) ύστερα από καλάθι του Καραΐσκου στο 37′. Ωστόσο, οι παίκτες του κόουτς Χουχουλή επέστρεψαν και έβαλαν «φωτιά» στο ματς, αφού με όμορφη προσπάθεια του Ματαλιωτάκη μείωσαν σε απόσταση αναπνοής (80-82), στα 57” πριν από το τέλος, χωρίς πάντως να κατορθώσουν την ολική ανατροπή, με τον Κόροιβο να αναγκάζει την ομάδα μας στην πρώτη της φετινή ήττα (82-88).

Για την Αγωνιστική της Elite League, ο Πανερυθραϊκός μας ταξιδεύει στη Βόρεια Ελλάδα, όπου το επόμενο Σάββατο 29/10 στις 17:00, θα αντιμετωπίσει στο κλειστό «Αλ. Δημόγλου» την Καβάλα.

Δεκάλεπτα: 28-19, 43-48, 60-67, 82-88

Διαιτητές: Μηλαπίδης, Στρέμπας, Σκανδαλάκης

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Καλλιανιώτης 6 (1), Παπαδημητρίου 15 (1), Κωστόπουλος 2, Μωραΐτης 13 (3 τρίπ., 9 ασ.), Καμπουρίδης 8 (1), Μερμίγκης 6 (2), Αρνόκουρος, Οικονομόπουλος 2, Σταματογιάννης 7 (1), Ματαλιωτάκης 14, Ευστρατίου 9 (2).

Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Λιούις 21 (4), Νοέας 9, Καμάρας 18 (1), Καραΐσκος 4, Ιατρίδης 11 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Μαστόρος 12 (2), Ρουμελιώτης 5, Μίτροβιτς 7 (1 τρίπ., 7 ασ.).