Πανερυθραϊκός-Αίας Ευόσμου 79-71 | 3η αγωνιστική Elite League

Επιστροφή στις νίκες!

Τη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Elite League πανηγύρισε ο Πανερυθραϊκός, ο οποίος επικράτησε του Αίαντα Ευόσμου με 79-71 στο Κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής», στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής.

Οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 24-18. Η δεύτερη περίοδος τους βρήκε να διατηρούν τα ηνία του αγώνα και στο ημίχρονο πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 44-38.

Ο Πανερυθραϊκός είχε τις απαντήσεις, όταν ο Αίας επιχείρησε να επανέλθει και, μάλιστα, στο τέλος της τρίτης περιόδου είχε διψήφια διαφορά υπέρ του με 66-56. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πιο νευρικό και η άμυνα της ομάδας μας εξασφάλισε την νίκη με 79-71.

Πανερυθραϊκός-Αίας Ευόσμου 79-71
Διαιτητές
: Χριστινάκης-Κατσαπρακάκης-Αγγελής (Μωϋσιάδης)
Δεκάλεπτα: 27-18, 44-38, 66-56, 79-71
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μανοΐλοβιτς 17 (1), Καλλιανιώτης 3 (1), Κουφόπουλος 9 (1), Τσουργιάννης 12 (1), Μπαζίνας 4 (1), Σαμοντούροβ 6 (1), Κουρουπάκης 11, Θεοδώρου 4, Ζαρμακούπης 13 (2).
Αίας Ευόσμου (Δελέγκος): Σέπαρντ 14, Βίκτορ 25, Αμπατζάς 6 (2), Αμβράζης, Παπαδόπουλος 2, Ναούμης, Πετράκης, Πετανίδης 4, Γαρέζος 6 (2), Σπυριδονίδης 12 (1), Αγγελόπουλος 2.

Η 3η αγωνιστική της Elite League:

Μεγαρίδα-Ηρακλής 89-85
Ερμής Σχηματαρίου-Χαρίλαος Τρικούπης 82-83
Πανερυθραϊκός-Αίας Ευόσμου 79-71
Παπάγου-Έσπερος Λαμίας 71-72
Κόροιβος Αμαλιάδας-Μίλων 41-65
Δόξα Λευκάδας-Ψυχικό 74-71
Μύκονος-Ελευθερούπολη 74-73
Πανιώνιος-Αμύντας 89-64

Βαθμολογία (σε 3 αγώνες):

1) ΑΟ Μυκόνου 6 (3-0)
2) Έσπερος Λαμίας 5 (2-1)
3) Πανερυθραϊκός 5 (2-1)
4) Χαρίλαος Τρικούπης 5 (2-1)
5) Μίλων 5 (2-1)
6) Μεγαρίδα 5 (2-1)
7) Ελευθερούπολη 5 (2-1)
8) Κόροιβος 5 (2-1)
9) Πανιώνιος 5 (2-1)
10) Αμύντας 4 (1-2)
11) Δόξα Λευκάδας 4 (1-2)
12) Παπάγου 4 (1-2)
13) Ηρακλής 4 (1-2)
14) Αίας Ευόσμου 4 (1-2)
15) Ψυχικό 3 (0-3)
16) Ερμής Σχηματαρίου 3 (0-3)

Η 4η αγωνιστική της Elite League:

Σάββατο 21/10

Ευόσμου 17.00 Αίας Ευόσμου-Ερμής Σχηματαρίου Παπαπέτρου-Ελευθεριάδης-Χρυσάφης (Ταρενίδης)

Ιβανώφειο 16.00 Ηρακλής-Πανερυθραϊκός Γερακίνης-Κατωτικίδης-Παπαγερίδης (Γεωργικόπουλος)

Χαλκιοπούλειο 16.00 Έσπερος ΓΣ Λαμίας-ΝΕ Μεγαρίδος Ζακεστίδης-Αναστασίου-Καραμπιτσάκος (Δεσάρτης)

Γεωργιανης 17.00 Ελευθερούπολης-Παπάγου Ταρενίδης-Τσάνταλη-Βασιλόπουλος (Μπρίγκος)

Υμηττού 16.30 Αμύντας-Δόξα Λευκάδας Κωνσταντινίδου-Νάστος-Ρίζος (Ηπιώτης)

Κροίσος Πέρσης 17.00 Πανιώνιος-Κόροιβος Χριστινάκης-Κατσαπρακάκης-Ξυλάς (Μωϋσιάδης)

Κυριακή 22/10

Ψυχικού 15.00 Ψυχικό-Μύκονος Αγραφιώτης Ιωάν.-Αναστόπουλος-Κανελλόπουλος (Ελευθεριάδης Γ.)

Μεσολογγίου 17.00 Μίλων-Χαρίλαος Τρικούπης Κατραχούρας-Σκανδαλάκης-Αγγελής (Καλαρέμας)

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

Περρισσότερα Νέα

U18 Reds: Για να κοιτάξουν πιο ψηλά με τον Παναθηναϊκό στο Κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος»

Ο Πανερυθραϊκός συνεχίζει, βήμα προς βήμα, την εξέλιξη του αναπτυξιακού του προγράμματος, με τους U18 Reds να έχουν υπάρξει την φετινή σεζόν χαρακτηριστικούς του εκφραστές,

Περισσότερα »

Εγγραφή στο Newsletter

Παρακαλώ διαβάστε τους Όρους Χρήσης της Ιστοσελίδας.