ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 73-85

Β’ ΕΘΝΙΚΗ – 16η Αγωνιστική

Ένα σπουδαίο διπλό μέσα στην Ελευσίνα πανηγύρισε ο Πανερυθραϊκός, ο οποίος κατάθεσε «διαπιστευτήρια» χαρακτήρα και ψυχής, επικρατώντας του μαχητικού Πανελευσινιακού με 73-85 και έκανε ιδανικό ξεκίνημα στον Β’ Γύρο του πρωταθλήματος!

Με αυτή τη νίκη, ο Πανερυθραϊκός επέστρεψε -έστω και προσωρινά- στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφού η αναμέτρηση του Αμαρουσίου με τον ΚΑΟ Μελισσίων αναβλήθηκε.

Μάλιστα, η νικηφόρα έναρξη στον Β’ Γύρο για την ομάδα μας, συνοδεύτηκε και από την καλύτερη εμφάνιση του Χριστόφορου Λυκογιάννη, ο οποίος με την ποιότητα και την εμπειρία του έμελλε να εξελιχθεί στον παίκτη-“κλειδί” της αναμέτρησης, αν και ουδείς υστέρησε, βάζοντας όλοι το “λιθαράκι” τους (σ.σ. ενδεικτικό το παράδειγμα του Σκάνδαλου, ο οποίος ελλείψει Γιαουρτόγλου έμεινε στο παρκέ και τα 40 λεπτά του αγώνα, καταθέτοντας ψυχή)… Μίας αναμέτρησης η οποία ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον Πανερυθραϊκό, αφού οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, εν αντιθέσει με τους παίκτες μας, που ήταν νωθροί στα πρώτα λεπτά, δίνοντας την ευκαιρία στους Ελευσίνιους να ξεφύγουν με 12-3, έπειτα από τρίποντο του Ψαρόπουλου, στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου.

Από εκείνο το σημείο και ύστερα, όμως, η ομάδα μας… πήρε μπρος και σταδιακά έφερε το ματς στα μέτρα της. Μάλιστα, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 25-27, στα μέσα της δεύτερης περιόδου, θέτοντας τις βάσεις για τη συνέχεια… Με την έναρξη του δεύτερου μέρους και μέχρι το 27′, ο Πανερυθραϊκός κατόρθωσε να διατηρεί μία -μικρή έστω- διαφορά (50-53), όμως ο Πανελευσινιακός δεν ήταν διατεθειμένος να τα παρατήσει και, «τρέχοντας» μικρό σερί, πέρασε μπροστά με 61-58 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ωστόσο, στα τελευταία δέκα κρίσιμα λεπτά «μίλησε» ο «ατσάλινος» χαρακτήρας, η ψυχή και η προσωπικότητα των παικτών μας, οι οποίοι κυριάρχησαν σε άμυνα και επίθεση, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους γηπεδούχους. Έτσι, στο 35′ ο Λυκογιάννης με ένα απίστευτο καλάθι έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στον Πανερυθραϊκό (63-74), ενώ με δικό του τρίποντο στο 39′ «σφράγισε» το τεράστιας σημασίας διπλό για την ομάδα μας, με τον Παππά (23π.) να «γράφει» το τελικό 73-85.

Πλέον, ο Πανερυθραϊκός στρέφει την προσοχή του στο εντός έδρας ματς με την Πεντέλη, την οποία θα φιλοξενήσουμε στο «Στέλιος Καλαϊτζής» την επόμενη Κυριακή 2/2, στις 17:00, για την 17η Αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Δεκάλεπτα: 19-14, 36-35, 61-58, 73-85

Διαιτητές: Κορομηλάς, Γιακείμη, Τηγάνης

Πανελευσινιακός (Καραχάλιος, Βούλγαρης): Μπάλας 19 (4), Καράμπελας 6 (1), Κεφαλάς, Σταθόπουλος 15, Παπαδιονυσίου 2, Κρασάκης, Ψαρόπουλος 31 (5).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 23 (2), Νικολακόπουλος 3 (1), Καλλιανιώτης 10 (3/6 τρίπ. 8 ριμπ.), Ντουζίδης, Βουγιούκας 8, Σκάνδαλος 18 (1 τρίπ., 8 ριμπ., 5 κλεψ.), Στάθης 5, Αντωνίου, Λυκογιάννης 18 (2 τρίπ., 6/7 δίπ., 6 ριμπ.).