U16 Reds: ΑΜΥΝΤΑΣ-ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 74-61

U16 Reds Πανερυθραϊκού

Ήττα παρά την ανατροπή

Η 14η αγωνιστική της Α1 Παίδων ΕΣΚΑ δε συνοδεύτηκε με επιτυχία για τον Πανερυθραϊκό, καθώς οι U16 Reds ηττήθηκαν στο Κλειστό της Πυρκάλ με 74-61 από τον Αμύντα, μετρώντας πια ρεκόρ 3-11 και ευρισκόμενοι στην 11η θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι έδειχνε να ξεφεύγει για τους παίκτες του Δημήτρη Ρώσση, καθώς ήταν πίσω με 13 πόντους στο ημίχρονο (42-29) και, παρότι έκαναν την προσπάθεια ανατροπής στο τρίτο δεκάλεπτο, μειώνοντας στο τρίποντο (49-46) και περνώντας στην αρχή της τελευταίας περιόδου με 49-50, δεν κατάφεραν να συγκρατήσουν το προβάδισμα, με τον Αμύντα να ξαναπαίρνει κεφάλι στο σκορ και να κερδίζει το ματς.

Ο επόμενος αγώνας μας είναι την προσεχή Τρίτη (13/12, 21:30) στο Κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής» με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό.

Αμύντας-Πανερυθραϊκός 74-61

Διαιτητές: Μπούκας, Βαλουξής

Δεκάλεπτα: 15-14, 42-29, 49-46, 74-61

Αμύντας (Σαλίχος, Δαμιανόπουλος): Μεμης 12, Ζούπας 10 (1), Καραφίνας 7, Ανδρικόπουλος 2, Τζερεμές 19 (3), Βρελλης, Αλαμάνος, Χασάνι , Λαδόπουλος, Γιαννίκος 24 (1), Τσόγκας

Πανερυθραϊκός (Δρυμαλίτης, Ρώσσης): Αγγέλου 25, Τζαβαρας, Βερύκοκος 7 (1), Μπουλάνης 5 (1), Καρδάσης 8 (1), Χουχουλής 15 (3), Μιχαηλίδης 1, Πρωτοπαπαδάκης, Καπάτσος, Παπαδέλλης, Γαβαλάκης