ΑΜΥΝΤΑΣ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 72-69 (Εξ Αναβολής)

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 72-69 | 1η Αγ. (Εξ Αναβολής)

Σε ένα σκληρό ματς στο κλειστό της ΠΥΡΚΑΛ, που έσπασαν καρδιές, ο Πανερυθραϊκός έκανε παλικαρίσια προσπάθεια απέναντι στον Αμύντα, ωστόσο δεν κατάφερε να φτάσει σε μία σπουδαία νίκη, γνωρίζοντας την ήττα στις λεπτομέρειες με 72-69.

Ο Αμύντας μπήκε καλύτερα στο ματς και κατάφερε όχι μόνο να προηγείται, αλλά να φτάσει ακόμη και στο +11 τη διαφορά, στο 16ο λεπτό (29-18), με τους παίκτες μας να ανακάμπτουν και σταδιακά να βρίσκουν το ρυθμό τους, για να ολοκληρώσουν το ημίχρονο πίσω με 6 πόντους (32-26). Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι γηπεδούχοι πάτησαν ξανά γκάζι, ξεφεύγοντας εκ νέου με διψήφιο προβάδισμα (41-31) στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο σε εκείνο το σημείο ο Πανερυθραϊκός αφυπνίστηκε για τα καλά. Με πίεση σε όλο το γήπεδο και βρίσκοντας -με υπομονή και σωστή στόχευση- μεγάλα σουτ στην επίθεση, η ομάδα μας έφερε, έπειτα από πολλή ώρα, το ματς σε απόσταση ενός καλαθιού λίγο πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου, θέτοντας νέα δεδομένα στην αναμέτρηση. Τα τελευταία δέκα λεπτά κύλησαν δραματικά, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα, σε ένα πραγματικό «θρίλερ». Μάλιστα, η τρίποντη «βόμβα» του Καλλιανιώτη, στο 38′, έβαλε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ τον Πανερυθραϊκό (61-62), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, το οποίο πήγε στη ρουλέτα των βολών, όπου ο Αμύντας εμφανίστηκε ιδιαίτερα ψύχραιμος και ήταν εκείνος που τελικά έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα, με την ομάδα μας πάντως να κερδίζει για ακόμη έναν αγώνα τις εντυπώσεις.

Την επόμενη Αγωνιστική (5η), ο Πανερυθραϊκός θα πάρει πολύτιμες «ανάσες», εκτίοντας το Ρεπό του, για να επιστρέψει στην αγωνιστική δράση από την 6η «στροφή» του Πρωταθλήματος, όταν και θα αγωνιστεί στο κλειστό του Μετς, απέναντι στο Παγκράτι (Σάββατο 13/11).

Δεκάλεπτα: 19-13, 32-26, 44-42, 72-69

Διαιτητές: Θεονάς, Τσαχάκης, Κούλης

Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος, Αβάρε 1, Τοπάλι 13 (2), Σιούντρης 7, Γκρέκας 8 (1), Βαρδιάνος 11 (1), Κουκουνιάς 3 (1), Γιούση, Γκάτζο 1, Μπέλη 16 (1), Βύρλας 12 (14 ριμπ.).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μωραΐτης 3 (5 κλεψ.), Καλλιανιώτης 12 (2), Ντουζίδης 3 (1), Κωστόπουλος 20 (5), Σκάνδαλος 6, Γιαουρτόγλου 3 (1), Καμπουρίδης 2, Τσάμης 7 (10 ριμπ., 4 μπλοκ), Σταματογιάννης 13 (1), Καλογερίας, Ευστρατίου.